جزییات خبر

با پایان تعمیرات اساسی در پالایشگاه پنجم پارس جنوبی

عملیات تعمیرات اساسی در مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 1402 به صورت کامل پایان یافت

عملیات تعمیرات اساسی در مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 1402 به صورت کامل پایان یافت
(دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲) ۱۶:۵۹

با پایان موفقیت‌آمیز عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه پنجم و برگشت به مدار تولید دو روز زودتر از برنامه مصوب، تعمیرات اساسی سال جاری در سراسر پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی به صورت کامل پایان یافت.


به گزارش خبرنگار شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ کامبیز صفتی، مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی ضمن تبریک به مناسبت بیست و پنجمین سالروز تاسیس شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: عملیات تعمیرات اساسی در پالایشگاه پنجم پارس جنوبی 48 ساعت زودتر از برنامه زمان‌بندی شده و با اقدامات شاخص و نوآور با موفقیت پایان یافت و با انجام این دستاورد مهم، عملیات تعمیرات اساسی در سراسر پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی به صورت کامل به خط پایان رسید.

صفتی در ادامه بیان کرد: مدت زمان پیش بینی انجام تعمیرات اساسی پالایشگاه پنجم14 روز بوده که این فرایند با با صرف 75 هزار نفر ساعت کارکرد بدون حادثه از 11 مهرماه آغاز شده که با تلاش شبانه‌روزی کارکنان، تعمیرات اساسی این پالایشگاه 48 ساعت زودتر از برنامه تصویبی و سازماندهی حداکثری منابع داخلی و بیرونی با یک برنامه ریزی مدون با موفقیت خاتمه و پالایشگاه با تمام ظرفیت در مدار تولید قرار گرفت که این راه اندازی پیش از موعد با ارزش آفرینی 12 میلیون دلاری همراه گردید.

مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه تامین بیش از 75درصد گاز کشور در پارس جنوبی، نشانه اهمیت جایگاه این پالایشگاه در تامین سبد انرژی کشور است، افزود: فرایند تمهیدات و آماده‌سازی عملیات تعمیرات اساسی این پالایشگاه با رویکرد آماده‌سازی برای شروع فصل سرد سال با برگزاری 34 جلسه از شهریور ماه سال گذشته شروع و تمامی ملزومات مورد نیاز شامل خرید قطعات و تجهیزات ساخت داخل، تهیه دستورعمل‌های ایمنی و فرایندی جهت توقف و راه اندازی،تجهیز کارگاه پیمانکار و.. در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: در این فرایند بسیار مهم در مجموع 1010 مورد اقدامات اساسی و کلیدی تعمیراتی مطابق با برنامه در زمینه نوسازی و بازرسی دوره‌ای با هدف صیانت از تولید پایدار و ایمن نمودن تجهیزات اصلی انجام شد.

صفتی در ادامه خاطرنشان کرد: رسیدن به نتیجه مطلوب، تولید زودهنگام و تزریق به‌موقع گاز به خط سراسری بدون هیچ گونه حادثه ناتوان کننده در این عملیات، مرهون تلاش، همدلی، همراهی و مشارکت کارگروهی تمامی تیم‌های عملیاتی و پشتیبانی بوده که نقطه قوت پالایشگاه قلمداد می گردد.

مدیر پالایشگاه پنجم خاطرنشان کرد: هدف از تعمیرات اساسی دوره ای واحدهای عملیاتی، کسب اطمینان از عملکرد ایمن و بهره ور تجهیزات بمنظور استمرار تولید محصولات استراتژیک می باشد که اقدامات بهبودی که در شرایط عملیات واحد قابل انجام نیست، در تعمیرات اساسی اجرایی می‌شود.


استفاده از توان 100‌درصدی شرکت‌های سازنده قطعات و تجهیزات ایرانی در تعمیرات اساسی

وی ضمن اشاره به پیشرفت مطلوب تعمیرات اساسی پالایشگاه افزود: یکی از اقدامات حائز توجه در تعمیرات اساسی سال جاری پالایشگاه پنجم پارس جنوبی، تعویض کامل دو عدد تیپ مشعل فاز 9 برای سومین بار در سطح مجتمع بوده که این عملیات با استفاده از توان سازندگان داخلی به ثمر نشسته است.

صفتی ادامه داد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، ساخت هر دو تیپ در یک فرایند حساس و پیچیده، توسط یکی از شرکت های دانش بنیان داخلی با نظارت شبانه روزی کارشناسان فنی پالایشگاه پنجم برای اولین بار در سطح مجتمع و در کوتاهترین زمان ممکن انجام شد و خوشبختانه پالایشگاه پنجم در عملیات تعمیرات اساسی با استفاده 100 درصدی از توان سازندگان داخلی دستاوردهای بسیار خوبی را ثبت نمود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این راستا تعداد مجوز کارهای صادر شده 3622 بوده که 3328 مورد آن مجوز کار گرم برای فعالیت های تبیین شده صادر گردیده که از اهم این فعالیت ها می‌توان به34 مورد تعمیرات کلید های 33 کیلو ولت، 100 مورد اورهال کلیدهای 6 کیلو ولت، انجام تعمیرات پیشگیرانه بر روی باس بارهای پست های برق ،نصب کنسرواتور جدید برروی ترانس های 33 به 6 کیلو ولت، انجام 75 مورد عملیات بازرسی بر روی مخازن و برج ها که منتج به بهبود سطح گارانتی تجهیزات از 80 به 92 درصد شده را اشاره نمود.

کامبیز صفتی، مدیر پالایشگاه پنجم پارس جنوبی در پایان، از ارایه طریق‌های خردمندانه و مدبرانه مدیر عامل و تلاش های خالصانه، صادقانه تمامی همکاران رسمی و پیمانکار مجموعه پالایشگاه پنجم و حمایت‌های مجموعه همکاران ستاد قدردانی نمود.

رسانه جدید

(دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲) ۱۶:۵۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید