جزییات خبر

همسو با تولید مستمر و پایدار گاز:

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت به پایان رسید

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت به پایان رسید
(یکشنبه ۲۹ اَمرداد ۱۴۰۲) ۰۷:۱۶

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی با تکیه بر توان و دانش متخصصان و کارکنان این مجموعه، استفاده از کالاها، قطعات و تجهیزات ساخت شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان‌ها با موفقیت پایان یافت.

به گزارش خبرنگار شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ محمد نعمتی، مدیر پالایشگاه دهم پارس جنوبی گفت: پروژه تعمیرات اساسی این پالایشگاه در راستای پالایش حداکثری گاز و حفاظت از دارایی های فیزیکی با رعایت دستورالعمل های HSE با مشارکت واحدهای عملیاتی به اتمام رسید.


مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی عنوان داشت: در خصوص برنامه‌ریزی این پروژه بیان داشت: برنامه تعمیرات اساسی سال 1402 با رویکرد انجام تعمیرات اساسی ردیف‌های گازی به صورت متوالی با در نظر گرفتن تعهد تولید روزانه از تاریخ اول تیر ماه در دستور کار قرار گرفت.


نعمتی با اشاره به توالی تعمیرات اساسی ردیف‌های گازی بیان نمود: در زمان تعمیرات اساسی یک ردیف گازی، مابقی واحدهای عملیاتی با ظرفیت کامل در سرویس بوده که با توجه به این موضوع، تعمیرات اساسی سال جاری از لحاظ ایمنی دارای اهمیت ویژه ای بود.

مدیر پالایشگاه دهم در ادامه بیان کرد: تعمیرات اساسی سال 1402 مجموعا شامل 1122 دستور کار در بخش‌های مختلف بود که در راستای دستیابی به هدف تعمیرات پیش‌گیرانه و پیش‌بینانه در جهت حفاظت از دارایی‌های فیزیکی سازمان، تعداد 131 تجهیز اصلی مورد بازرسی داخلی قرار گرفت، تعداد 376 دستور کار تعمیرات پیشگیرانه برق و ابزاردقیق انجام و همچنین تعداد 161 عدد شیر اطمینان کالیبره گردید.

نعمتی در ادامه به مهمترین فعالیت‌های انجام شده در بازه زمانی تعمیرات اساسی اشاره نمود و عنوان داشت: دمونتاژ، شناسایی عیوب و رفع ایرادات توربو اکسپندرهای ردیف های اول و دوم گازی، شست شو و تمیزکاری کل چرخه گردش آمین در ردیف سوم گازی و تزریق آمین تازه، تمیزکاری و رفع گرفتگی در برج های جذب و همچنین اجرای پوشش موضعی در برج های احیای آمین، عملیات تمیزکاری مجاری کلد باکس جهت رفع گرفتگی از مهمترین اقدامات انجام شده می‌باشد.


وی ادامه داد: اجرای طرح اصلاحی تعویض خط لوله بخارات برگشتی ریبویلر برج احیا ردیف های گازی، تمیزکاری داخلی کوره واحد نم زدایی ردیف های گازی به روش ترکیبی Chemical Spray , Chemical Blasting در حالت آنلاین برای اولین بار در سطح کشور که منتج به کاهش حدود 70 درجه ای دما و افزایش راندمان تجهیز گردیدنی با موفقیت انجام شد.

نعمتی بیان کرد: تعمیرات بردهای UPS شامل تعویض قطعات مصرفی و کالیبراسیون به تعداد 76 دستگاه، رفع گرفتگی داخلی مبدل صفحه‌ای Trim Cooler ردیف های گازی به روش شستشوی شیمیایی، رنگ‌آمیزی تمامی خطوط آسیب دیده در ردیفهای گازی جهت پیشگیری از خوردگی اتمسفریک از دیگر اقدامات شاخص انجام شده در بازه زمانی تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم پارس جنوبی می‌باشد.

مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی عنوان داشت: هر چهار ردیف گازی زودتر از زمان های پایان برنامه در سرویس قرار گرفت که در این خصوص می توان به شاخص انحراف برنامه زمانی به میزان 3.5- درصد اشاره نمود.

(یکشنبه ۲۹ اَمرداد ۱۴۰۲) ۰۷:۱۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید