جزییات خبر

گزارش

کارنامه روشن مجتمع گاز پارس جنوبی ؛ از گازرسانی در زمستانی سرد تا تلاش برای ایرانی شدن

کارنامه روشن مجتمع گاز پارس جنوبی ؛ از گازرسانی در زمستانی سرد تا تلاش برای ایرانی شدن
(سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۲) ۰۷:۱۹

مجتمع گاز پارس جنوبی در سالی که گذشت، ضمن پیشروی در داخلی‌سازی تجهیزات و میدان دادن به فعالیت دانش بینان جوانان ایرانی،توانست بابرداشت وانتقال حداکثری گاز، آزمون دشوار زمستان سرد 1401 را با موفقیت از سر بگذراند.


 احداث مجتمع گازی پارس جنوبی از سال 77 در جنوب بوشهر کلید خورد و امروز پالایشگاه‌های سیزده گانه آن با پیشی گرفتن از قطر در برداشت از این میدان مشترک، 75 درصد از گاز کشور را تولید می‌کند و یکی از قطب‌های گازی جهان است.

تاکنون بیش از ۲ هزار و ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در پالایشگاه‌های پارس جنوبی فرآورش شده، روزانه 570 میلیون متر مکعب گاز در این مجتمع تولید می‌شود، 800 هزار بشکه میعانات گازی از این میدان مشترک برداشت و 95 هزار نیروی انسانی را به صورت ثابت و شناور شاغل کرده است.

به گفته وزیر نفت تا کنون۱۵۰ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شده و بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد برای کشور در پی داشته است؛ امروز این مجتمع در پس سرمایه گذاری مثمر 20 سال اخیر، با تامین نیاز خانگی و صنعتی داخل به گاز و صادرات و ارزآوری فرآورده‌های گازی نقش موثر و روشنی در استقلال اقتصادی کشور ایفا کرده است.

افزایش تولید و داخلی سازی شمار بالایی از تجهیزات مجتمع گازی خبرهای خوشی بود که در یکسال اخیر از مجتمع گاز پارس جنوبی به گوش رسید و پایان خوش خبرهای گازی امسال نیز افتتاح ایرانی‌ترین فاز آن بود که در سفر رئیس جمهور و هیات دولت سیزدهم به استان بوشهر رقم خورد.


رتبه نخست پارس جنوبی در ایرانی کردن صنعت گاز کشور

پالایشگاه های سیزده گانه پارس جنوبی با ثبت بیشترین میزان استفاده از قطعات و تجهیزات سازندگان داخلی، توانست رتبه نخست کشور را در میان زیر مجموعه‌های وزارت نفت به خود اختصاص دهد.

مهندسی معکوس نیروی انسانی متخصص پارس جنوبی و میدان دادن به دانش‌بنیان‌های کشور سبب شده تا بسیاری از قطعات اساسی این مجتمع راهبردی ایران ساخت شود.

با اعلام معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری این مجموعه در استفاده از اقلام راهبردی و کلیدی ساخت بار اول و شرکت‌های دانش‌بنیان بین شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت رتبه برتر را در سال 1401 را کسب کرد.

کسب رتبه نخست استفاده از اقلام راهبردی ساخت بار اول و دانش‌بنیان به گفته وحیدرضا زیدی‌فرد نشانه "حمایت تمام‌قد" این مجتمع از جوانان خلاق و نوآور در شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان ایرانی است.

او گفت: مجتمع گاز پارس جنوبی به مرکز خلاقیت و نوآوری در سطح وزارت نفت تبدیل شده و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان می‌توانند با شناسایی نیازهای مهم و راهبردی این مجتمع عظیم مسیر شکوفایی و پیشرفت خود را هموارتر کنند.

در یکسالی که گذشت پارک علم و فناوری خلیج فارس با همراهی پارس جنوبی، 6 نمایشگاه دانش بنیان صنعت نفت و گاز در عسلویه برپا کرد که به گفته ابوالحسن رزمی نیا ، ریس این پارک علم و فناوری بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و سازنده تجهیزات داخلی از سراسر کشور در این نمایشگاه‌ها حضور یافتند.

علاوه بر این مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد که با تلاش متخصصان و کارکنان کارگاه مرکزی این مجموعه در سال «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» موفق به داخلی سازی و مهندسی معکوس نزدیک به یکهزار و 1400 قطعه و تجهیزات شده‌اند که پیش از این وارداتی بوده است.

احمد باهوش معتقد است که فراهم‌سازی شرایط توسعه ساخت داخل مجموعه‌ای از مزیت‌ها را برای کشور به ارمغان می‌ورد که سلسله‌وار به یکدیگر متصل هستند.

وی ادامه داد: توجه به توان کارکنان خلاق، نوآور و مبتکر و منابع ارزشمند درون مجتمع گاز پارس جنوبی، تحقق تولید پایدار و داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات را تسهیل کرده و این مسیر با قوت ادامه خواهد داشت.

افزایش تولید و گذر از زمستان سرد سالی که گذشت


سرمای زمستان گذشته را اگر نگوییم بی‌سابقه، به سبب منفی شدن دمای ۲۷ استان کشور و ثبت دمای منفی 28 درجه در برخی استان‌ها و تداوم آن می‌توان کم سابقه خواند؛ این شرایط جوی آزمون دشواری برای تامین نیاز کشور به گاز بود که با کمترین قطعی ممکن سپری شد و در راس آن می‌توان عملکرد مجتمع پارس جنوبی را موفقیت آمیز دانست چرا که به گفته مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی " ارتش سیزده‌گانه" این مجتمع به همراه فجرجم و پارسیان بیش از 80 درصد گاز مورد نیاز کشور را در روزهای سرد سال تامین کردند.

آنطور که احمد باهوش بیان کرد: پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی با تولید پایدار و مستمر گاز بیش از سقف تعهد توانست در این زمستان به پیروزی برسد.

هم‌زمان با ورود موج سرما و افزایش مصرف گاز در کشور، برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی به بیش از 570میلیون مترمکعب رسید تا تزریق گاز به شبکه با کمترین خلل ممکن انجام شود.

آنطور که مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: پالایشگاه‌های سیزده‌گانه مجتمع گاز پارس جنوبی تا پایان سال 1401 بیش از 221 هزار و 171 میلیون متر مکعب گاز از سکوهای میدان گازی دریافت کرده است.

او ادامه داد: در 12 ماه سال گذشته بیش از 190 هزار و 509 میلیون متر مکعب گاز شیرین به خط سراسری کشور تزریق شده است که نسبت به سال پیش از آن سه درصد افزایش داشته است.

همچنین به گفته باهوش در این سال تولید گاز مایع روند رو به رشدی داشته و افزایش 22درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

اما تولیدات ارزشمند و ارزش آفرین پارس جنوبی به گاز و فرآورده‌های گازی محدود نمی‌شود بلکه معاون مجتمع گاز پارس جنوبی خبر از تولید بیش از ۳ میلیون و ۲۴۷ هزار مگاوات برق در نیروگاه بعثت این مجتمع در سال گذشته خبر داده است.

حسین شمشیری با بیان اینکه در این سال تولید پایدار برق درپالایشگاه‌های سایت ۱و۲مجتمع گازپارس جنوبی حاصل شد، اظهار کرد: مجتمع پارس جنوبی با تکیه بر توان و دانش بومی کارکنان خلاق خود توانسته است در همه حوزه‌های عملیاتی عملکرد خوبی را در سال ۱۴۰۱ ثبت کند و این دستاوردها نشان دهنده پویایی و نوآوری در این مجموعه بزرگ گازی کشور است.


شتاب گیری حرکت پارس جنوبی به سوی خاموشی فلرهای آلاینده

در سالی که گذشت گام‌های موثری برای حل این چالش دیرینه برداشته شده است که یکی از آنها اعطای مجوز ماده ۱۱ از سوی وزارت نفت برای کاهش مشعل سوزی در پالایشگاه‌های این مجتمع است.

به گفته مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی این مجوزهای راهبردی که از سوی وزیر نفت و شرکت ملی گاز صادر شده توانسته مسیر را برای تولید پایدار و مستمرگاز فراهم کند و افقی روشن برای سال‌های آینده رقم بزند.


باهوش کاهش فلر سوزی در پالایشگاه دهم پارس جنوبی را خیره کننده دانست و گفت: این کاهش هدایت گاز به سمت مشعل‌ها حاصل تجهیزات حیاتی در سطح پالایشگاه از سوی نیروهای متخصص این مجتمع بوده است.

خبر خوش دیگری که در این زمینه از سوی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام شد این بود که تا یک سال آینده ۲ پروژه در پالایشگاه های مجتمع پارس جنوبی نهایی خواهد شد که از سوزانده شدن دست‌کم یک میلیارد مترمکعب گاز جلوگیری می‌شود‌.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی درباره دیگر اقدامات مجتمع گاز پارس جنوبی در حمایت از محیط زیست منطقه نیز توضیح داد: مجتمع گاز پارس جنوبی از سال ۹۰ پروژه‌ بزرگ احیای جنگل‌های حرا را در پارک ملی دریایی نایبند آغاز کرد و نشان «شرکت حامی حرا» گرفت.

به گفته باهوش تاکنون مساحتی نزدیک به ۳۰ هکتار از مناطق جزر و مدی پارک ملی دریایی نایبند و سواحل شهرستان‌های بوشهر، دلوار، دیر و کنگان در قالب این طرح به زیر پوشش درختان حرا رفته است.

 

ابوالحسن بی‌باک

رئیس روابط عمومی مجتمع گاز پارس جنوبی

(سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۲) ۰۷:۱۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید