جزییات خبر

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران:

ثبت رکورد تازه تولید گاز در پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی

ثبت رکورد تازه تولید گاز در پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی
(سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱) ۰۹:۰۲

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که پالایشگاه‌های گاز کشور بخصوص پالایشگاه های سیزده گانه مجتمع گاز پارس جنوبی در فصل زمستان بیشتر از سقف تعهد تولیدی، اقدام به فرآورش و تحویل گاز کرده‌اند.


به گزارش خبرنگار روابط عمومی مجتمع گاز پارس جنوبی به نقل از شرکت ملی گاز ایران، احمد زمانی در این باره گفت: یکی از اقدام‌های مؤثر در این زمینه، انجام تعمیرات مناسب، مؤثر و نتیجه‌بخش روی تأسیسات و تجهیزات ثابت و دوار است که از پارسال برای آنها برنامه‌ریزی شده بود.

وی ادامه داد: پارسال با وجود تعمیرات اساسی انجام‌شده در سه مرحله بنا به اقتضای تولید و ضرورت‌های پیش‌آمده، توانستیم به‌صورت ۱۰۰ درصدی، تعمیرات دوره‌ای را انجام دهیم و همه فرآیندها و دستگاه‌هایی را که به‌طور مستقیم با تولید مرتبط بودند، تعمیر، بازرسی و بازسازی کردیم که نتیجه این تعمیرات گسترده و برنامه‌ریزی، آمادگی تولید حداکثری برای فصل سرد سال در تأسیسات، بر اساس تعهدات تکلیفی بود.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه بخش دیگری از پیش‌بینی‌ها، آماده شدن تجهیزات رانش گاز از خروجی‌های پالایشگاه‌ها، به‌ویژه پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی بود، تصریح کرد: آماده‌سازی بخشی از این ناوگان، از طریق عملیات تعمیرات اساسی دقیق و بسیار موثر روی توربین‌ها و ماشین‌های دوار انجام شد.

زمانی افزود: برای کسب این حد از آمادگی، همکاری و هم‌افزایی مناسبی بین مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید و دیگر بخش‌های مربوطه در این حوزه انجام شد که می‌توان به انتقال، نصب و راه‌اندازی برخی قطعات و تجهیزات راهبردی در مجتمع گاز پارس جنوبی اشاره کرد و البته نقش و سهم کارشناسان و مهندسان توانمند و فعال در مجموعه شرکت ملی گاز ایران، بسزاست.

به گفته وی، این اقدام‌ها به همراه شناسایی ریسک‌های عملیاتی بخش تجهیزات ثابت و دوار و پیش‌بینی‌های لازم برای تعمیرات دوره‌ای، بازرسی‌ها و مراقبت‌های مستمر، اطمینان‌بخشی به کار تزریق گاز از این مجتمع به خطوط انتقال را افزایش داد.


مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران همچنین توضیح داد: پیش‌بینی‌ها در حوزه تأمین مواد شیمیایی بود که شامل آنتی‌فوم، مولکولارسیو، آمین و بازدارنده‌های خوردگی می‌شد. با تقویت کمیته‌های مواد شیمیایی و فرآیند خرید محصولات، همه مواد شیمیایی مورد نیاز برای تولید زمستانه تهیه و انبار شد.


زمانی با بیان اینکه در کنار آمادگی کامل مجموعه پالایشگاه‌ها که با حداکثر ظرفیت خود وارد فصل سرد سال شده و به‌طور طبیعی تلاش بر این است که پشتیبان تمامی مصارف ناشی از برودت هوا و نیازهای صنعتی باشند، گفت: هم‌زمان انگیزه‌های بالای معنوی همکاران ما در بخش‌های پالایشی نیز به ما کمک می‌کند فصل سرد سال را به لطف خدا با کمترین چالش سپری کنیم.


وی بیان کرد: برای نخستین بار در تاریخ تولید مجتمع گاز پارس جنوبی، این مجموعه توانست رکورد تولید و فرآورش گاز را در روزهای اوج مصرف گاز ثبت کند و نکته حائز اهمیت آن است که پالایشگاه‌های گازی کشور در این ایام سرد، در سقف ۱۰۰ درصدی تعهد تولیدی فعال بوده و در بعضی از روزها حتی بیشتر از سقف تعهد تولیدی، اقدام به فرآورش و تحویل گاز کرده‌اند.


مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: به این موارد باید آمادگی بازتولید گاز از میدان ذخیره‌سازی شوریجه را نیز افزود که اکنون این مقدار ۱۶ میلیون مترمکعب در روز است و به همت مجموعه مدیریت، کارشناسان و مهندسان پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد انجام می‌شود و در صورت تأمین خوراک توسط بالادست، آمادگی افزایش بازتولید نیز وجود دارد.


زمانی افزود: نباید فراموش کرد که بخش زیادی از این آمادگی، ناشی از پشتیبانی شخص وزیر و از طریق مجوزهای صادره و پشتیبانی‌های نقطه به نقطه شخص مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و دیگر همکاران در این شرکت بوده است. در واقع، نقطه قوت و افتخار تحقق این حجم بالای از تولید و فرآورش، استفاده از ظرفیت‌های داخلی‌سازی، تجهیزات، مواد شیمیایی و قطعات یدکی بومی است.


وی یادآور شد: ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که در شرایط سرما، همکاران ما در شرکت پالایش شهید هاشمی‌نژاد، در دمای منفی ۲۴ درجه در این روزها و همکاران‌ در پارس جنوبی در تابستان در دمای بالای ۵۰ درجه و رطوبت ۱۰۰ درصدی، اقدام‌های آماده‌سازی و تولید مستمر را با همت خود محقق کردند.
(سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱) ۰۹:۰۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید