جزییات خبر

معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد

صرفه‌جویی سالانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز با بهینه‌سازی موتورخانه‌ها

صرفه‌جویی سالانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز با بهینه‌سازی موتورخانه‌ها
(سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰) ۰۹:۴۶

معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد که با اجرای طرح ملی اصلاح و بهینه‌سازی موتورخانه‌ها، سالانه حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، مجید چگنی در این باره اظهار کرد: تاکنون ۱۱۳۵۹ واحد موتورخانه برای ۳۰۸۲ مشترک گاز بر اساس متراژ زیربنا بهینه‌سازی شده که نشان‌دهنده صرفه‌جویی مطلوبی در مصرف گاز است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۴ هزار و ۸۴۶ مشترک در سامانه طرح ملی اصلاح و بهینه‌سازی موتورخانه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند، ادامه داد: امیدواریم با ادامه این روند شاهد صرفه‌جویی بیشتر در مصرف گاز و به عبارت بهتر مدیریت مصرف و توزیع آن در بخش‌های مولد باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: تاکنون در این حوزه ۱۵۴ میلیارد ریال هزینه شده و هزینه‌کرد نهایی، به تعداد ثبت‌نام مشترکان واجد شرایط و اجرا بستگی دارد که قابل پیش‌بینی نیست.

چگنی همچنین با بیان اینکه راستی‌آزمایی دیگر مشترکان ثبت‌نام‌شده نیز در حال انجام است، گفت: با اجرای این طرح حدود ۵ تا ۱۰ درصد کاهش مصرف گاز برای هر واحد موتورخانه پیش‌بینی می‌شود که البته صرفه‌جویی کلی پس از اجرای کار بررسی خواهد شد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه منابع مالی پروژه‌های شرکت ملی گاز ایران از محل جایگزینی و صرفه‌جویی تأمین می‌شود، انجام این پروژه‌ها بدون تحمیل مالی به دولت پیش می‌رود.

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به قانون رفع موانع تولید شامل دو بخش توسعه و جایگزینی سوخت و بهینه‌سازی که بخش دوم تا به امروز، کمتر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: با وجود آنکه بهینه‌سازی مصرف انرژی عملاً خارج از حیطه وظایف وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران است و این موضوع باید توسط مصرف‌کنندگانی مانند نیروگاه‌ها و صنایع دنبال شود، اما شرکت ملی گاز ایران در حیطه وظایف مسئولیت اجتماعی خود به این نکته مهم نیز پرداخته و معتقد است تنها با مدیریت مصرف می‌توان این نعمت خدادادی را برای آیندگان حفظ کرد.

چگنی در پایان با بیان اینکه مشترکان واجد شرایط و شرکت‌های دارای رتبه یک تا پنج تأسیسات از سازمان برنامه و بودجه، یا شرکت‌های معرفی‌شده توسط اتحادیه شوفاژکاران می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و تکمیل فرم ثبت‌نام از سامانه‌ای که در این زمینه تعبیه شده، استفاده کنند، اظهار کرد: در این سامانه مشترکانی که خواستار اصلاح موتورخانه هستند می‌توانند اعلام آمادگی کنند، ضمن آنکه مجریان نیز می‌توانند در این سامانه مشتری‌یابی کرده و مشخصات خود و مشتریان را در سامانه برای انجام کار ثبت کنند.

براساس این گزارش، از مهرماه پارسال طرح ملی اصلاح و بهینه‌سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری رونمایی و قرار شد با اختصاص و پرداخت هزینه‌های لازم توسط شرکت ملی گاز ایران، سیستم موتورخانه مشترکان از طریق سه راهکار سرویس و تنظیم مشعل، عایق‌کاری تأسیسات و نصب دستگاه ضدرسوب مغناطیسی، ارزیابی، اصلاح و بهینه‌سازی شود.

(سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰) ۰۹:۴۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید