جزییات خبر

معاون وزیر نفت در امور گاز خبر داد:

پیش‌بینی افزایش مصرف خانگی گاز به بیش از ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز

پیش‌بینی افزایش مصرف خانگی گاز به بیش از ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز
(سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰) ۰۸:۲۰

با توجه به موج جدید سرما که اواخر هفته گذشته وارد کشور شد و بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش مصرف را در پی داشت، (۳۸۰ میلیون مترمکعب در روز) در حال حاضر، با مصرف بیش از حد گاز در بخش خانگی مواجه هستیم که چیزی معادل حدود دو فاز پارس جنوبی است

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، مجید چگنی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه جلسه سوخت زمستانی که به میزبانی این شرکت برگزار شد، ضمن تأکید بر انجام مصوبات قبلی، اظهار داشت: از آن‌جایی که کاهش محسوس دما را ظرف امروز و فردا خواهیم داشت و پیش‌بینی می‌شود که رشد مصرف همچنان در مناطق شمالی و شمال‌شرق ادامه داشته و بیشتر هم بشود، طبیعتاً فشار بسیار سنگینی روی شبکه گاز خواهد بود، ضمن آن که بیشترین مصارف در مناطق شمالی کشور در سه استان مازندران، گلستان و گیلان و همچنین خراسان رضوی، شمالی و جنوبی بوده است.

وی با بیان این که پیش‌بینی می‌شود با توجه به برودت هوا، مصرف طی دو روز آینده به بیش از ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز برسد، گفت: برای مقابله با موج سرما، تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شده و یک‌سری اقدامات مانند تعمیرات منابع تولیدی، پالایشگاه‌ها، خطوط انتقال، ایستگاه‌های تقویت فشار را از قبل شروع کردیم که همه تمام شده و تمامی تجهیزات و تأسیسات ما با ظرفیت کامل در مدار هستند.

چگنی ادامه داد: ما پیش‌بینی‌های کامل در این زمینه و کارهای مربوطه را تاکنون انجام داده و سعی کردیم شبکه را پرفشار نگاه داریم تا بتوانیم با قدرت وارد این موج سرما شده و بدون مشکل از آن، عبور کنیم. ولی می‌دانید که وقتی موج سرما وارد می‌شود تا یک هفته این افزایش مصرف را داریم و این برای ما خیلی خوشایند نیست؛ چراکه باید بخش خانگی که اولویت اول شرکت ملی گاز ایران است را پوشش کامل دهیم و اگر نتوانیم گاز را از شبکه خودمان تأمین کنیم، باید صنعت و نیروگاه‌ها را محدودیت بدهیم که طبیعتاً این به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که، رعایت مصرف بهینه در حال حاضر، بهترین راهکار برای مقابله با سرماست، تصریح کرد: ما نسبت به استاندارد جهانی (مثلاً اروپا که به لحاظ جمعیتی با ما تقریباً یکی هستند)، سه برابر بیشتر از اروپایی‌ها، چه در بخش گاز و چه در بخش برق، انرژی مصرف می‌کنیم و در واقع، کل تراز انرژی ما در واقع، تفاوت چشمگیری با کشورهای پیشرفته دنیا دارد.

مدیریت مصرف؛ بهترین راهکار

چگنی در بخش پایانی سخنان خود، اظهار داشت: همه می‌دانیم که تولید گاز علاوه بر این که برای کشور هزینه دارد، همراه با تلاش شبانه‌روزی همکاران ما روی سکو، پالایشگاه، در مسیر خطوط انتقال و توزیع گاز است تا این نعمت الهی به خوبی و به درستی به دست مصرف‌کننده برسد، امری که نمی‌توان و نباید نادیده گرفت.

وی ادامه داد: درخواست من این است که الگوی مصرف را رعایت کنیم تا به تراز انرژی کشور کمک کرده باشیم؛ چراکه گاز مثل برق نیست که با خاموش کردن یک کلید بتوانیم جلوی هدررفت آن را بگیریم. باید با استفاده از پوشش مناسب و استاندارد کردن مصرف این کار را انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: فراموش نکنیم این گاز اگر در منازل مصرف نشود و برای سوخت صنایع برود، باز هم منافع آن برای مردم است و ارزش افزوده بیشتری را برای آنان به ارمغان می‌آورد.


خبر
(سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰) ۰۸:۲۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید