جزییات خبر

بابایی:

مشارکت همه‌جانبه مجتمع گاز پارس جنوبی در بازسازی ردیف دوم گازی فازهای 20و21

مشارکت همه‌جانبه مجتمع گاز پارس جنوبی در بازسازی ردیف دوم گازی فازهای 20و21
(پنج شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵) ۱۱:۵۸

مدیرعملیات مجتمع گاز پارس جنوبی از مشارکت همه جانبه این مجتمع در بازسازی ردیف دوم گازی فازهای 20و21 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، علمدار بابایی با  بیان این خبر افزود: فعالیتهای بازرسی، نظارت و اجرای پروژه بازسازی ردیف دوم گازی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با مشارکت این مجتمع طبق برنامه به  صورت یکپارچه و ایمن درحال انجام و پیشرفت موفقیت‌آمیزی داشته است.
وی گفت: شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی از همان ابتدا برا اساس درخواست پیمانکار طرح و موافقت معاونت توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت و مدیریت شرکت نفت و گاز پارس و  با دستور مدیریت عامل مجتمع و با هدف مشارکت در اتمام این پروژه ملی و مساعدت به مجریان و پیمانکاران طرح مذکور در محل حضور یافت و با برآورد اولیه از میزان آسیب دیدگی و بررسی راهکارهای قابل اجرا جهت ایمن سازی و آماده سازی منطقه آسیب دیده، با تمام توان و در اسرع وقت اقدام به همکاری جهت راه اندازی مجدد  ردیف 2 گازی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی  نمود.

بابایی خاطرنشان ساخت: با توجه به تجربیات ارزشمند شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در برنامه ریزی، ‌بازرسی، نظارت و انجام پروژه های تعمیرات اساسی و نوسازی و همچنین بهره مندی از کارگاههای مجهز، اقدام به برنامه ریزی در این زمینه گردید و با تشکیل تیم ویژه پروژه، فعالیت ها از تاریخ 13دی‌ماه 1395 آغاز گردید.

وی افزود: شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با نظارت بر کلیه فعالیت‌های بازسازی، HSE، صدور مجوز کار، آماده‌سازی بهره‌برداری، بازرسی تجهیزات ثابت، خطوط لوله، سازه‌های فلزی و همچنین تعمیر شیرآلات، پمپ‌ها و فن‌های هوایی، الکترو موتورها و تجهیزات ابزاردقیق ماموریت خود را تاکنون به‌طور کامل طبق برنامه و به‌صورت کیفی و تحت استانداردهای مرتبط انجام داده است.
مدیر عملیات مجتمع گازی پارس جنوبی گفت: در این پروژه 36 تجهیز ثابت اصلی از جمله تجهیزات بسیار مهمی مانند
Cold Box و همچنین برج دی متانایزر تحت بازرسی فنی در سطوح مختلف قرار گرفت. همچنین پس از مشخص شدن مناطق آسیب دیده، راهکارهای تعمیراتی مربوطه ارائه و نظارت لازم در خصوص تعمیر و تست قسمت‌های مختلف صورت پذیرفت.
وی افزود: همچنین 601 مورد خطوط لوله در چند مرحله با روش‌های مختلف مورد بررسی دقیق قرار گرفت تا ضمن رعایت ضوابط استاندارد، کمترین میزان تعویض لوله و به تبع آن زمان اجرای کار صورت گیرد. در نهایت 173 خط لوله مردود شده در بازرسی با حجم جوشکاری 7 هزار و 686 اینچ-قطر، جهت تعویض مشخص گردید که توسط تیم پروژه شرکت
OIEC عملیات تامین متریال، آماده‌سازی و نصب آنها رو به اتمام است.

بابایی گفت: در خصوص شیرآلات نیز از 2هزار و 233 مورد شیرآلات در ترین 2، تعداد 525 عدد به کارگاه ارسال شد و عملیات تعمیر و بازرسی آنها انجام گردید. از 114 مورد شیرآلات کنترلی نیز که نیاز به تعمیر داشتند؛ تعمیرات 104 مورد آن با توجه به حساسیت شیرهای مذکور و زمانبر بودن تامین مجدد آنها، با اتکا به نیروی انسانی و تجهیزات تخصصی در بخش کارگاه شیرآلات مجتمع انجام گردید و برخی از قطعات یدکی مستهلک، با حمایت سازندگان داخلی و در کوتاه‌ترین بازه‌ی زمانی ممکن تهیه و تعمیرات مورد نظر انجام گردید.

مدیر عملیات مجتمع تصریح کرد: در این پروژه 26 مورد پمپ و 51 مورد الکتروموتور و انواع دیگر تجهیزات دوار مورد بررسی قرار گرفت و تعمیرات مورد نیاز آن‌ها نیز در کارگاه‌های مربوطه انجام شد و نظارت کامل جهت نصب و تست تجهیزات مذکور نیز توسط کارشناسان ذیربط صورت پذیرفت.
وی ادامه داد: در زمینه تجهیزات ابزاردقیق نیز بررسی‌های مورد نیاز روی کلیه تجهیزات ابزاردقیق ناحیه آسیب دیده انجام گرفت و علاوه بر آن با استفاده از ظرفیت‌های کارگاه‌های ابزاردقیق مجتمع گاز پارس جنوبی، عملیات تعمیر و کالیبراسیون 620 تجهیز ابزار دقیق انجام گرفت.
بابایی یکی از نکات مهم این پروژه را فعالیت روزانه بالغ بر 800 نفر بطور همزمان در کارگاه این پروژه عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به فشردگی کارها و محدود بودن جبهه های کاری، نقش واحدهای بهره برداری، ایمنی، تعمیرات، بازرسی فنی و دفتر مجوز کار این شرکت در این زمینه بسیار درخشان بوده است، بطوری که با تدابیر اندیشیده شده، تاکنون ضمن انجام فعالیتها، رعایت کامل اصول ایمنی بدون هرگونه حادثه ای نیز صورت گرفته است.

وی افزود: از نکات قابل توجه دیگر در این پروژه، ارزیابی،‌ تحلیل، اعلام نظرات فنی و نظارت و بازرسی با پوشش کامل الزامات استاندارد API 579 در این ابعاد و با رویکرد کاملا علمی و عملیاتی در خصوص تاسیسات دچار آتش سوزی بود که در نوع خود در کشور بی نظیر می باشد و تجارب حاصل بعنوان یک متدولوژی جامع در آینده برای مجتمع و صنعت نفت و گاز کشور قابل استفاده خواهد بود.

مدیریت عملیات شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در پایان از تلاش واحدهای بازرسی فنی، تعمیرات اساسی و نوسازی، برنامه ریزی، ابزاردقیق، مکانیک، برق، ایمنی و مدیریت های پالایشگاهی و پشتیبانی مجتمع و همچنین مدیریت و کارکنان شرکتهای POGC،‌OIEC  و پیمانکاران ذیربط  که در انجام این پروژه مشارکت و همکاری داشته‌اند، تقدیر نمود.

 

 

(پنج شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵) ۱۱:۵۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید