پالایشگاه اول (فاز 1)
طراحی ، نصب و راه اندازی تاسیسات دریایی و خشکی فاز یک تحت مدیریت شرکت نفت و گاز پارس در بهمن ماه 1376 به شرکت ایرانی پتروپارس واگذار گردید. و راه اندازی این فاز در تیر ماه 1382 با همکاری موثر متخصصین و نیروهای کارشناس شرکت ملی گاز آغاز و در 20 آبان ماه سال 1383 توسط رئیس جمهور وقت آقای سید محمد خاتمی رسما مورد بهره برداری قرار گرفت .
به منظور استخراج و بهره برداری از میدان گازی پارس جنوبی در هر فاز دو سکوی سر چاهی نصب شده است که هر کدام ظرفیت پذیرش 16 چاه دارند . که 6 عدد فعال است .
در فاز 1 روزانه 3/28 میلیون متر مکعب گاز از دو سکوی سر چاهی برداشت و عملیات جدا سازی آب همراه گاز در سکو انجام می گیرد و گاز و میعانات گازی بصورت دو فازی به وسیله یک خط لوله زیر دریایی 32 اینچ به فاصله 105 کیلومتر به خشکی منتقل می گردد.
به همین منظور یک سکوی اقامتی در کنار سکوی بهره برداری فاز یک با ظرفیت 90 نفر نصب شده است .از این سکو بعنوان پشتیبانی سایر سکوها نیز استفاده می شود ولی در سکوههای فازهای دیگر هیچ نوع عملیاتی صورت نمی گیرد و این سکوها بدون نفر و از طریق اتاق کنترل مرکزی در خشکی کنترل می شود.
گاز ورودی به پالایشگاه ابتدا از میعانات گازی جدا و سپس در 2 واحد عملیاتی به شرح ذیل تصفیه می شود :
* شیرین سازی گاز
* نم زدایی
* تنظیم نقطه شبنم گاز
* مرکپتان زدایی
روزانه 25 میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده توسط یک خط لوله 56 اینچ وارد شبکه سراسری و 40 هزار بشکه میعانات گازی پس از عبور از دو واحد تثبیت میعانات گازی به مخازن ذخیره سازی جهت صادرات ارسال می گردد .
همچنین H2S جدا شده در واحد شیرین سازی به واحد های باز یافت گوگرد هدایت و روزانه 200 تن گوگرد به صورت دانه بندی شده تولید و توسط کامیون به انبار مکانیزه گوگرد منتقل می شود.
مشخات واحد پشتیبانی :
* 4 دستگاه توربین گازی تولید برق هر کدام به ظرفیت 30مگاوات و یک دستگاه ژنراتور دیزلی (اضطراری) به ظرفیت یک مگاوات.
* 3 دیگ بخار هر یک به ظرفیت 80 تن در ساعت
* 2 مخزن سیستم آب آتش نشانی هر یک با ظرفیت 6789 متر مکعب
* 4مخزن ذخیره میعانات گازی با ظرفیت 1025000 بشکه
* 3 واحد تصفیه آب هر یک با ظرفیت 80 تن درساعت
آبگیر :
بمنظور تامین آب پالایشگاههای پارس جنوبی تأسیسات آبگیر شامل حوضچه ورودی ، سیستم تولید و تزریق کلر و پمپ های آب دریا برای مجموعه پالایشگاه 10 فاز در طرح فاز یک احداث شده است .