جزییات خبر

رئیس بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی:

780 مورد بازرسی فنی در عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه های مجتمع در سال 99 ثبت شد

780 مورد  بازرسی فنی در عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه های مجتمع در سال 99 ثبت شد
(سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹) ۱۲:۴۴

رئیس بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی از انجام بیش از 783 مورد بازرسی فنی در عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه اول تا دهم مجتمع گاز پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ علیرضا برزگر در روزهای پایانی سال 99 گفت: بازرسی فنی یکی از مجموعه های بسیار کلیدی در مجتمع گاز پارس جنوبی می باشد و خوشبختانه در سال جاری موفقیت های بزرگی در این حوزه به ثمر نشست.

وی در ادامه به ثبت موارد بازرسی فنی در عملیات تعمیرات اساسی سال جاری با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا اشاره نمود و عنوان داشت: حجم فعالیت های بازرسی فنی در پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی در عملیات تعمیرات اساسی سال 99 در پالایشگاه اول تا دهم مجتمع، بیش از 783 مورد می باشد که در سایه هم اندیشی و همدلی محقق شده است.

رئیس بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی در ادامه تصریح کرد: یکی از مهمترین ماموریت های امور بازرسی فنی مجتمع اطمینان از سلامت و ایمنی تاسیسات و تجهیزات پالایشی با نظارت بر فعالیت های حین ساخت، بهره برداری و نگهداشت بوده و شامل بازرسی در حوزه مکانیک، آزمایش های غیر مخرب، پایش و کنترل خوردگی، کنترل کیفیت و برق و ابزار دقیق می باشد.

وی گفت: در راستای استراتژی مجتمع برای افزایش بهره‌وری، ارتقا و رشد تولید و همچنین استراتژی مدیریت دارایی‌های فیزیکی یک افق 4 ساله بر پایه استانداردها و ملزومات فنی برای بازرسی‌ها تعریف شده که خط و مشی و ماموریت پشتیبانی اثربخش تولید از طریق ارتقای سلامت و مدیریت مؤثر بازرسی تجهیزات و تأسیسات و بهینه سازی بخشی از هزینه های تولید را مشخص می‌کند.

برزگر افزود: اهم برنامه‌های امور بازرسی فنی با وحدت رویه که با رویکرد مبتنی بر استانداردها و Inspection policy بوده در اکثر پالایشگاه یکسان است و فقط در تعدادی از پالایشگاهها با توجه به طول عمر و عدم اجرای برخی برنامه ها در زمان راه اندازی متفاوت می باشند.

این مقام مسئول اشاره کرد: دستاوردهای امور بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 99 در راستای تمرکز زدایی در حوزه ستادی و انتزاع وظایف و اختیارات واحدهای ستادی با واگذاری فعالیت های اجرایی به پالایشگاهها، پیمان یکپارچه خدمات بازرسی فنی طبق مطالعات و در گام اول به سایت غربی ،‌شرقی و سایت 2 تفکیک گردید که با توجه به پایش شاخص های ارزیابی در مورد تفکیک به پالایشگاهی با پیش شرط ایجاد منابع در برنامه کاری امور بازرسی فنی قرار دارد.

میزان کاهش زمان تعمیرات اساسی و میزان صرفه جویی اقتصادی

برزگر خاطرنشان کرد: در خصوص نحوه کاهش زمان عملیات تعمیرات اساسی در این مجتمع با تشکیل شورای راهبری تعمیرات اساسی که نتیجه آن تدوین روش اجرایی تهیه برنامه کلی تعمیرات اساسی مجتمع بوده و ساختار آن به شکلی است که برنامه های پیشنهادی پالایشگاه ها را بصورت بهینه و حداقل اصلاح و به تصویب می رساند.

وی در این خصوص ادامه داد: از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه بهینه سازی دوره های بازرسی داخلی تجهیزات ثابت است.

رئیس بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: هر ساله تلاش می شود تا انجام تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها بر اساس سیاست‌های بازرسی بر مبنای ریسک (RBI) و بازرسی بر اساس سیستم نمونه گیری ( Sampling Inspection ) انجام شود که با اجرای این موضوع بصورت هر 3 سال یکبار در هر یک از پالایشگاه‌های مجتمع تعمیرات اساسی حذف یا در یک فاز انجام می شود تا در روند تولید در زمان تعمیرات اساسی و حفظ منافع ملی شده و ارزش افزوده قابل توجه ای به ارمغان آورد.

وی گفت: برای تحقق این هدف و تحقق برنامه بازرسی فنی نیازمند عزم جدی و هم اندیشی و همدلی تمامی مدیران در کنار تمامی ارکان پالایشگاه در سال های آتی مطابق با وحدت رویه بخصوص اهتمام و حمایت همه جانبه مدیرعامل برای برنامه ریزی تعمیرات اساسی 1400 تا 1404 صورت گرفته است .


این مقام مسئول عنوان داشـت: از نتایج پیاده سازی کاهش زمان عملیات تعمیرات اساسی در مجتمع در سال های96 تا 99 به ترتیب 96 برابر 191 ، 151 ، 112 و 113روز بوده که روند کاهشی و تثبتی آن با توجه برنامه ریزی های صورت گرفته با همکاری تمامی مدیریت ها از اهداف این امور می باشد.

وی در این خصوص ادامه داد: با رویکرد بهینه سازی زمان تعمیرات اساسی ، تعداد خرابی ها روند افزایشی نداشته که تایید کننده آن شاخص اثربخشی بازرسی فنی بوده که به بالاتر از 99.3 درصد تثبت شده است.

برزگر گفت: عطف به جلسات شورای هماهنگی تعمیرات اساسی تمرکز زمان تعمیرات اساسی بر روی زمان مورد نیاز درخواست کارهای بازرسی فنی، درخواست های ضروری بهره برداری وطرح های اصلاحی واحد محترم مهندسی بوده و از افزایش زمان تعمیرات اساسی به دلایل درخواست کارهای دیگر جز در موارد استثنا، با هماهنگی و حمایت مدیریت ارشد مجتمع جلوگیری به عمل آمده است‌و همچنین تاکید بر انجام بازرسی داخلی در بازه های غیر از تعمیرات اساسی و یا در صورت امکان اجرای بازرسی های حین سرویس یکی از خواسته های این امور بوده است.

روشهای نوین در بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی

وی در این خصوص توضیح داد: استفاده از روش Phased Array همراه با TFM(TOTAL FOCUSING METHOD با استفاده از به روزترین دستگاه و نرم افزار پردازشگر موجود در دنیا (M2M) در ترک یابی برج احیای آمین پالایشگاه اول، مخزن تحت فشار جداکننده پالایشگاه اول، بررسی خوردگی لاین ها و تجهیزات پالایشی در کنار استفاده از روش ToFD جهت ترک یابی برج احیای آمین پالایشگاه اول، مخزن تحت فشار جداکننده پالایشگاه اول و همچنین استفاده از روش MMM(THE METAL MEMORY METHOD در شناسایی نواحی پر تنش برج احیای آمین پالایشگاه اول با هدف ترک یابی و روش DRILLED HOLE در مقایسه تنش های پسماند دو ناحیه جهت بررسی تنش های باقیمانده در برج احیای آمین پالایشگاه اول یکی از دستاورد های مهم امور بازرسی فنی بوده و همچنین استفاده از روش RFT وPEC جهت بازرسی تیوب مبدل های حرارتی پالایشگاه اول،هفتم و هشتم و بازرسی مخازن ذخیره و استفاده از روش MFL در بازرسی کف نیز شیوه های نوین بازرسی در سال اخیر بوده است.

با توجه به هزینه های قابل توجه ضخامت سنجی خطوط فرایند استفاده از تکنیک های نوین دسترسی در ارتفاع از قبیل ROPE ACCESS جهت پیشبرد فرایند ضخامت سنجی مبتنی بر استاندرد نیز در قالب دستورالعمل در یک پایلوت اجر شده و در حال تعمیم به کلیه پالایشگاهی یکی از اقدامات نوآورانه در صنعت نفت و گاز بوده که مشابه آن در سطح کشور شناسایی نشده است.

مهمترین دستاوردهای امور بازرسی فنی در مجتمع گاز پارس جنوبی

برزگر گفت: با توجه به ماموریت بازرسی فنی در قالب پشتیبانی اثربخش تولید از طریق ارتقای سلامت و مدیریت مؤثر بازرسی تجهیزات و تأسیسات نقش مهمی در ایمنی و کارکرد تجهیزات داراست، این بدین معنی است که تقریبا همه گزارش های بازرسی فنی مجتمع به صورت دقیق ارائه شده است که از منظر فرآیندهای داخلی با رویکرد تعالی عملیاتی 6 برنامه اجرایی و 5 شاخص در قالب اهداف، شاخص‌ها و اقدامات استراتژیک تدوین شده که مهمترین آنها اثربخشی بازرسی فنی تدوین شده با توجه به هدف گزاری های صورت گرفته در افق 4 ساله با حصول حداکثری به اهداف و حد قابل قبول برنامه ریزی صورت گرفته است.

وی افزود: در نه ماهه سال جاری شاخص های تعریف شده در پالایشگاههای مجتمع برابر با هدف‌گذاری‌های صورت گرفته با اندک انحراف محقق شده است.

وی ادامه داد: در اداره کل دارایی های فیزیکی وزارت نفت سندی تحت عنوان مدیریت خوردگی مصوب و ابلاغ شده که یکی از اهداف این امور مشارکت با مدیرات محترم پالایشگاهها در تعمیم و پیاده‌سازی در کلیه پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی است.

با همکاری بازرسی فنی شرکت ملی گاز ایران پالایشگاه دوم پارس جنوبی به عنوان پایلوت در مراحل انتهایی برای استقرار سیستم مدیریت خوردگی است.

میزان نوسازی فعالیت های بازرسی فنی در سطح پالایشگاه های مجتمع

این مقام مسئول افزود: کلیه نوسازی ها خطوط و تجهیزات در کلیه پالایشگاه با توجه به ارزیابی قابلیت سرویس دهی کلیه تجهیزات ثابت و خطوط فرایندی با توصیه این امور صورت می گیرد که در راستای نوسازی انتخاب متریال ، نظارت بر خرید ، اجرا و تاییده نهایی نیز توسط امور بازرسی فنی صورت می گیرد که به عنوان مثال خطوط فرایندی MEG‌ در پالایشگاه دوم و خطوط بخار مبدل احیاء آمین در اکثر پالایشگاهها و همچنین مخازن ذخره مانند تانک Rich MEG در طی سالهای گذشته عنوان کرد.
خبر
(سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹) ۱۲:۴۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید