جزییات خبر

از ابتدای سال تا کنون؛

تولید بیش از 8 میلیارد متر مکعب گاز در پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی

تولید بیش از 8 میلیارد متر مکعب گاز در پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی
(شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹) ۰۷:۲۲

مدیر پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: پالایشگاه اول (فاز 1) بعنوان یکی از حیاتی ترین پالایشگاه های مجتمع، از ابتدای سال تا کنون بیش از 8.7 میلیارد متر مکعب گاز تولید نموده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ مهرداد عبدی در روزهای پایانی سال جاری با توجه به نقش بی بدیل پالایشگاه اول در شکوفایی و رشد اقتصادی کشور عنوان داشت: با تکیه بر توان داخلی و دانش بومی، از ابتدای سال تا کنون بیش از 8.7 میلیارد متر مکعب گاز در این پالایشگاه فرآورش شده است.

وی ادامه داد: پالایشگاه اول یکی از پالایشگاه های راهبردی و مهم مجتمع گاز پارس جنوبی با تکیه بر دانش فنی و بومی، در حدود 5 درصد از کل سبد تولید مجتمع گاز پارس جنوبی را به خود اختصاص داده است.

عبدی می افزاید: پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی، به‌عنوان یکی از پالایشگاههای پیشرو در اقتصاد کشور و فعال در این حوزه، تلاش می‌کند با ارائه و به اشتراک گذاشتن موفقیت‌های خود به‌ویژه در حوزه فرآیندهای تولید، مدیریت انرژی و حمایت از ساخت داخل، بتواند سهم خود را در شکوفایی ایران اسلامی با پشتوانه دانش ایرانی و همت و مسئولیت‌پذیری کارکنان و متخصصان خود ادا کند.

وی عنوان داشت: یکی از اقدامات بسیار مهم، راهبردی که با نگاه ملی برای اولین بار در کشور و در پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی مورد بهره برداری قرار گرفت تولید ماده بودار کننده می باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال جاری با افزایش ظرفیت در تولید ماده بودارکننده، با طراحی داخلی و ایجاد تغییر در فرآیند با همت متخصصان و کارکنان داخلی این پالایشگاه درخشش دیگری در رشد و شکوفایی محقق شده است.

عبدی در این خصوص ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون که در روزهای پایانی سال به سر می بریم بیش از 517 هزار تن از این محصول ( ماده بودار کننده) تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 153 درصد افزایش تولید داشته است.

مدیر پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی ادامه داد: با تولید این محصول بسیار مهم برای نخستین بار در کشور به طور کامل از واردات این ماده بی نیاز شده ایم.

وی به دانش و توان نیروهای جوان مجتمع گاز پارس جنوبی اشاره نمود و خاطرنشان کرد: اکنون به این باور رسیده ایم که در سایه همدلی و هم‌فکری و با تکیه بر دانش و توان داخلی می توانیم به دستاوردهای بسیار مهمی در کشور برسیم.

وی به دیگر اقدامات مهم سال جاری در پالایشگاه اول نیز اشاره نمود و عنوان داشت: تعویض کاتالیست واحد بازیافت گوگرد، تعویض مولکولارسیو بسترهای واحد مرکاپتانزدایی ردیف اول گازی، انجام تعمیرات اساسی بدون حادثه ناتوان کننده، انجام PPM های دوره ای، بروز رسانی سیستم کنترل کمپرسور صادرات گاز و کمپرسور OFF GAS از این اقدامات مهم و اساسی در سال جاری می باشد.


وی با اشاره به تعامل و همکاری بسیار خوب و سازنده پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی با سازندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان گفت: با اعتماد به توان متخصصان داخلی، به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، افزون بر شکوفایی اقتصادی، با بومی‌سازی فناوری و قطع وابستگی به خارج از کشور، همگام با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ، موفقیت‌های روزافزونی در حوزه تولید در سال های اخیر رقم زده است.


عبدی می افزاید: تعامل و همکاری با شرکت های سازنده داخلی و شرکت های دانش بنیان در سال جاری جهت طراحی /ساخت و نصب الکترولایزر جدید واحد کلر در آبگیر شماره 1 با موفقیت محقق شد.


مدیر پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی به سه مورد از اقدامات شاخص واحد تعمیرات ابزاردقیق که در پایداری تولید و افزایش دسترسپذیری تجهیزات پالایشگاه در سال جاری نقش بسیار مهمی داشته اند اشاره نمود:

بروز رسانی سیستم کنترل دو دستگاه از هشت دستگاه کمپرسورهای موجود در پالایشگاه. این پروژه دستاوردهای زیر حاصل شدند:

• فراهم شدن دو سری قطعات یدکی بخش کنترل برای تمام کمپرسورها که به دلیل از رده خارج شدن دیگر قابل تامین نبود ند.
• بهبود چشمگیر در عملکرد کمپرسور از نظر کنترل سرج ، افزایش بازدهی ، سهولت بهره برداری ، افزایش سرعت راه اندازی و ...
• افزایش پایداری و دسترس پذیری کمپرسور
• پایداری تولید و نگهداشت و بهبود شاخص های استراتژیک و افزایش بهره وری پالایشگاه
تعمیر و راه اندازی سیستم کنترل سوخت ( ECU ) دیزل کمپرسور هوا.
در این مدت تلاشهای زیادی توسط واحد ابزاردقیق برای راه اندازی این مهم انجام شد ومتخصصان پالایشگاه اول بدون داشتن دستگاه دیاک اقدام به جمع آوری اطلاعات و شبیه سازی الکتریکی ECU کردند.

در این اقدام جسورانه با تکیه بر خلاقیت و تجربه خود موفق به رمزگشایی چگونگی عملکرد دستگاه شدند و با طراحی یک مدار جانبی مکمل (سیستم را راه اندازی کردند.
متخصصان و کارکنان پالایشگاه اول با این کار ضریب اطمینان و دسترس پذیری هوای مورد نیاز پالایشگاه را افزایش دادند.

تعمیر و راه اندازی کارتهای الکترونیک آنالایزرهای

GC
در حال حاضر یکی از گلوگاههای تعمیراتی در بخش ابزاردقیق - آنالایزر از رده خارج شدن دستگاههای GC و در نتیجه نداشتن قطعه یدکی آنها می باشد.

کارتهای الکترونیکی پیچیده و منحصر به فرد این دستگاهها از طرف سازنده هم پشتبیانی نشده و راه حل پیشنهادی شرکتها ، بروزرسانی کل تجهیزات به مدل های جدیدتر می باشد.

هرچند اقدامات اولیه برای بروزرسانی به مدل های جدیدتر انجام شده ولی با توجه به تحریم های موجود این کار عملا بسیار پیچیده باانگیزه ی کارکنان واحدابزاردقیق پالایشگاه با درک عمیق از این وضعیت اقدام به تعمیر و راه اندازی کارتهای الکترونیکی معیوب نمودند.

خوشبختانه پس از ماهها تلاش و پیگیری مجدانه و با امکانات حداقلی موفق به تعمیر و رفع عیب از این کارتها شدند.

با این کار بزرگ علاوه بر صرفه جویی و کاهش هزینه های تعمیراتی موجبات پایداری دستگاههای GC که یکی از ارکان پایداری تولید می باشد را فراهم کردند.

(شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹) ۰۷:۲۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید