جزییات خبر

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خبر داد:

صنعت گاز آماده جشن خودکفایی از واردات کالاهای خارجی می‌شود

صنعت گاز آماده جشن خودکفایی از واردات کالاهای خارجی می‌شود
(دوشنبه ۶ اَمرداد ۱۳۹۹) ۰۷:۴۷

صنعت گاز آماده جشن خودکفایی از واردات کالاهای خارجی می‌شود مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از آغاز ساخت 35 قلم کالاهای پرمصرف و استراتژیک صنعت گاز کشور با مشارکت شرکت های دانش بنیان ایرانی خبر داد و اعلام کرد: همزمان با افزایش ظرفیت تولید و فرآورش پالایشگاه، به زودی صنعت گاز خودکفایی از واردات کالاهای خارجی را جشن می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به افزایش ظرفیت تولید گاز ایران و ثبت رکوردهای متعددی در زنجیره تولید، انتقال، توزیع، توسعه و صادرات گاز کشور، گفت: همزمان با برنامه ریزی گسترده برای حفظ و نگهداشت تولید گاز، برنامه های توسعه ای صنعت گاز هم در شرایط تحریم های غیرقانونی و کرونا ادامه دارد و متوقف نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در سال جهش تولید برنامه ریزی گسترده ای هم به منظور استفاده حداکثری از توان و ظرفیت سازندگان، پیمانکاران و صنعتگران ایرانی در دستور کار شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته است، تصریح کرد: در راستای بی نیازی شبکه تولید، انتقال و توزیع گاز کشور تاکنون یک برنامه استراتژیک چهار مرحله ای برای بومی سازی دانش و تکنولوژی کالاهای پرمصرف در صنعت گاز تعریف و اجرای آن آغاز شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به شناسایی نیازهای فناورانه، راهبردی و اقلام ۲۰ گانه مورد نیاز شرکت ملی گاز در بخش‌های پالایش، انتقال و توزیع، اظهار داشت: هم اکنون ۳۵ قلم پرمصرف و پرتقاضای صنعت گاز که هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ ارزبری، منابع قابل توجهی را به خود اختصاص داده بودند، احصاء شده اند.

وی با اشاره به توجه و نگاه ویژه شرکت ملی گاز ایران به فعالیت شرکت های دانش بنیان برای کاهش وابستگی صنعت گاز به خرید کالاهای خارجی، تاکید کرد: در این راستا، با مشارکت شرکت های دانش بنیان و سازندگان داخلی، ساخت تجاری 35 قلم کالای پرمصرف صنعت گاز در قالب تعریف یک بانک جامع و نیازسنجی هوشمندانه آغاز شده است.
تربتی همچنین از برنامه ریزی برای تولید داخلی انواع مواد شيمیایی مورد نیاز صنعت گاز کشور توسط شرکت های دانش بنیان داخلی خبر داد و افزود: عمده این مواد شیمیایی مورد نیاز پالایشگاه های گاز بوده که به زودی شاهد آغاز تولید بومی و ملی این محصولات خواهیم بود.

این مقام مسئول با اشاره به حمایت از ساخت و بهره برداری اولین مجتمع تولیدکننده مواد شیمیایی مورد نیاز شیرین سازی گاز در کشور، گفت: پیش بینی می شود این مجتمع صنعتی تا پایان سال آینده در مدار بهره برداری قرار گیرد و در مجموع صنعت گاز از خرید خارجی 4 قلم مواد شیمیایی مصرفی بی نیاز شود.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، به زودی با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه طراحی و ساخت قطعات و ادوات مکانیکی دوار و ثابت و حوزه‌های برق و ابزار دقیق و کنترل، توربواکسپندر، نشت‌یاب لیزری، بلوبر سانتریفیوژ و آنالایزر نقطه شبنم گاز صنعت گاز کشور خودکفا خواهد شد تا زمینه تولید پایدار و مستمر گاز و سایر محصولات گازی حتی در شرایط تحریم‌های غیرقانونی فراهم شود.


خبر
(دوشنبه ۶ اَمرداد ۱۳۹۹) ۰۷:۴۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید