جزییات خبر

گامی بزرگ در سال جهش تولید

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی پایان یافت

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی پایان یافت
(دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹) ۰۷:۳۰

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی با تلاش مضاعف و شبانه روزی تمامی کارکنان در بخش های مختلف علی رغم شرایط حاد ناشی از ویروس کرونا در منطقه و کشور و رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده با موفقیت، دو روز زودتر از موعد انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ رئیس بهره برداری و رئیس تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع در این باره گفت: عملیات تعمیرات اساسی با مشارکت تمامی تیم های عملیاتی و بدون حادثه ی ناتوان کننده دو روز زودتر از برنامه ی زمانبندی شده با موفقیت پایان یافت.

نعمتی در ادامه عنوان داشت: در راستای دستیابی به هدف تولید پایدار گاز در سال جاری و بویژه فصل زمستان و هم چنین با توجه به اهمیت بسیار زیاد تولید گاز در کشور برای عبور از رکورد تاریخی تولید روزانه یک میلیارد متر مکعب، زمان بندی برنامه تعمیرات اساسی از تاریخ 20 خرداد 99 به مدت 13 روز در فاز A، 15 روز در فاز B و 5 روز توقف کامل پالایشگاه به مدت 23 روز برنامه ریزی گردید که علیرغم حجم کاری بسیار بالاتر و تعداد بیشتر آیتم ها نسبت به سال گذشته در تاریخ 9 تیرماه و طی 21 روز پایان یافت.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تعمیرات اساسی سال 99 مجموعا شامل 2690 فعالیت در بخش های تعمیرات اضطراری، پیشگیرانه، بازرسی و اقدامات اصلاحی بود.

نعمتی گفت: از این تعداد 984 درخواست کار مربوط به آیتم های اصلی شامل 848 درخواست بهره برداری و 136 درخواست بازرسی بود. از مجموع فعالیت ها 1706 عدد فعالیت نیز مربوط به PM شامل 785 مورد برقی، 833 مورد ابزار دقیق و 85 مورد بازرسی کوپن های خوردگی بود.

رئیس بهره برداری و رئیس تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده گفت: از مهمترین اقدامات صورت گرفته طی بازه ی تعمیرات اساسی انجام بازرسی و تعمیر سیستم جرقه زن و تیپ فلرهای LP، MP و HP فازهای A و B، تعمیر سولفور پیت واحد 108، رفع نشتی و انجام عملیات تعمیر تعداد 462 عدد از شیرهای مهم، تعمیر و بازرسی 57 مبدل حرارتی پالایشگاه بخصوص مبدل های احیای آمین در ردیف های گازی، Gas/Gas Exchanger های واحد 104 ردیفهای گازی و Gas Heater های واحد دریافت گاز در هر دوفاز با حجم کاری سنگین که نیاز به ماشین آلات ویژه نیز داشت اشاره نمود.

وی ادامه داد: انجام عملیات Back Puffing در چهار ردیف گازی برای رفع مشکل DP در Cold Box در جهت افزایش ظرفیت تولید، آماده سازی واحدهای بهره برداری جهت تحویل به تعمیرات در زمان کوتاه تر از برنامه همراه با حذف فلرینگ، تعویض مولکولارسیو یکی از بسترهای ردیف های گازی، بازرسی سینی های برج احیای آمین در واحد شیرین سازی، اجرای 8 اقدام اصلاحی بخصوص ایجاد خط تزریق متانول جهت رفع گرفتگی در واحد 105، تعمیرات موردی 14 برج، 68 مخزن، 5 راکتور، 3 کوره، 8 تانک و 13 فیلتر و کالیبراسیون بالغ بر 80 شیر اطمینان از دیگر فعالیت های مهم انجام گرفته در تعمیرات اساسی امسال بودند.

نعمتی گفت: با توجه به شرایط خاص بیماری کرونا در منطقه از تلاش بی وقفه ی همکاران در واحد HSE و حراست در جهت پیاده سازی و رعایت پروتکل های بهداشتی و مدیریت تعداد بالای افرادی که در بازه ی تعمیرات اساسی در سطح پالایشگاه، کمپ ها و شهرهای هم جوار تردد می کرده و اسکان می یافتند تشکر و قدردانی ویژه کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین از همکاران واحد کالای پالایشگاه و مجموعه ی اداره بازرگانی ستاد جهت تامین به موقع اقلام که تحت الشعاع شرایط خاص کشور بطور خاص و با پیگیری دلسوزانه تمامی نیازهای تعمیرات اساسی را برطرف نمودند سپاسگزاریم.

وی در پایان از زحمات و تلاش های فداکارانه، مسولانه و شبانه روزی تمامی همکاران در واحدهای بهره برداری، تعمیرات، بازرسی فنی، HSE، کالا، برنامه ریزی، مهندسی، حراست، منابع انسانی، پشتیبانی، ستاد مجتمع بویژه سرپرست بازرگانی، سرپرست عملیات، کارگاه مرکزی و هم چنین سایر پالایشگاه ها که با کمک ها و حمایت های خود در انجام موفق تعمیرات اساسی نقش آفرین بوده اند، تشکر و قدردانی نمود.

1
خبر
(دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹) ۰۷:۳۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید