جزییات خبر

با انجام یکصد هزار و 493 آیتم تعمیراتی

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت پایان یافت

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت پایان یافت
(شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹) ۱۱:۰۶

رئیس تعمیرات پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: با تکیه بر نیروی جوان و دانش بومی ، عملیات تعمیرات اساسی در کوتاه ترین بازه زمانی و با موفقیت به ایستگاه پایانی رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ مهدی زنده بودی در این باره افزود: تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم مجتمع با هدف تولید پایدار گاز در سال جهش تولید با مشارکت جمعی و در سایه ی همدلی تمامی واحدهای عملیاتی با موفقیت پایان یافت.

وی در ادامه بیان کرد: در ابتدای اردیبهشت 99 بر اساس سیاستهای جدید اعلام شده توسط مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید گاز و همچنین محدودیتهای اعلام شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا با اولویت بندی مجدد تجهیزات مورد نیاز بازرسی فنی ، و پوشش دهی همه آیتمهای مورد نیاز بهره برداری و مهندسی جهت اطمینان از پایداری گاز در فصول سرد سال بهینه سازی لازم در دستور کار قرار گرفت.

زنده بودی در ادامه خاطرنشان کرد: با شیوع ویروس کرونا در کل کشور، برنامه تعمیرات اساسی سال جاری نیز به 32 روز کاهش یافت ( فاز A به مدت 14 روز ، فاز Bبه مدت 12 روز و فاز C به مدت 8 روز و توقف کامل 8 روز).

رئیس تعمیرات پالایشگاه نهم عنوان داشت: عملیات تعمیرات اساسی در سال جاری با انجام 1493 آیتم، برنامه ریزی و تدارکات لازم با 270 نیروی انسانی تعمیرات انجام شد.

وی با اشاره به انجام مهمترین آیتم های اجرایی در بازه زمانی تعمیرات اساسی گفت: عمده ایتمها شامل 20 مورد برج، 45 مورد مبدل حرارتی و26 مورد درام و فیلتر 220 مورد PPM تجهیزات برقی، ،195 مورد تجهیزات ابزاردقیق 103 مورد رفع نشتی بخار 78 مورد ولو کنترلی، 292 مورد ولو دستی ، 45 مورد شیرهای ایمنی،تعویض تیپ فلر MP فاز 3بوده است.

زنده بودی ادامه داد: در حین عملیات تعمیرات به علت چک مجدد واحدها توسط بهره برداری تعداد 129 به ایتمهای برنامه ریزی شده اضافه گردید.

این مقام مسئول یادآور شد: در واحدهای تثبیت میعانات گازی پالایشگاه نهم به دلیل رسوبات دریافتی از سکوها همانند سال‌های گذشته تمیزکاری و بازرسی همه مبدلها و درامهای مورد نیاز با موفقیت انجام شد.

وی گفت: هر 6 ترین گازی پالایشگاه با توجه به درخواست کارهای مورد نیاز در این بازه مورد تعمیر و بازرسی لازم قرار گرفت.

زنده بودی در ادامه افزود: برنامه ریزی دقیق جهت انجام 320 مورد، نیاز به توقف کلی 8 روزه پالایشگاه داشت و این مهم با تلاش حداکثری نیروهای جوان و متخصصان این پالایشگاه عملیات تعمیرات و بهره برداری دو روز زودتر از برنامه به پایان رسید و پالایشگاه با موفقیت به مدار تولید برگشت .

کارهای زمان بر و پر ریسک این دوره ی تعمیرات اساسی

رئیس تعمیرات پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: تعویض تیپ فلر MP فاز 3 ، تعویض 180 متر خط10 اینچ در واحد سیلابه گیر فاز3 به دلیل خوردگی زیاد و کاهش ضخامت لاین ، تعمیر ولو 24 اینچ هدر بخار بر روی بویلر سوم، تعمیر مبدل واحد 121 ، تعمیر ولو 28اینچ واحد مترینگ از کارهای زمان بر و پر ریسک در این بازه زمانی تعمیرات اساسی می باشد.

وی ادامه داد: تعویض چهار مورد چک ولو سایزهای 26 و 28 اینچ در واحد صادرات گاز ، سند بلاست و رنگ تانک واحد 121 ، تعویض لاین برجهای جذب در ترینهای گازی، بازرسی مبدل 105 در واحد 105 در ارتفاع 24 متری سطح زمین باChannel Head 9.5 تن و وزن تیوپ 11.5تن، عیب یابی و رفع نشتی از مبدلهای 104 و 204 و 120 در واحدهای گوگرد سازی از کارهای عمده زمانبر با ریسک بالا در عملیات تعمیرات اساسی می باشد.


اقدامات انجام شده جهت رعایت موارد بهداشتی جهت نیروهای تعمیرات اساسی


ریس تعمیرات فاز 12 مجتمع گاز پارس جنوبی ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در این تعمیرات اساسی اختصاص یک گیت طب سنجی جهت ورود به پالایشگاه و یک چک پوینت جهت ورود این نیروها به سایت صنعتی بوده که نسبت به سالهای گذشته باعث کنترل بسیار خوبی در حوزه ی سلامت نیروهای تعمیرات اساسی با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا بوده است.

وی افزود: انجام آزمایشهای لازم بر اساس پروتکل بهداشتی جهت نیروهای تعمیرات اساسی، ضدعفونی کردن محل استراحت کارکنان تعمیرات اساسی به صورت روزانه و مستمر و تهیه غذای آماده در داخل هر اتاق با رعایت مسائل بهداشتی و تهیه چک بر اساس دستورالعمل شماره 4 ستاد مرکزی پیشگیری و مقابله با ویروس کووید19 در صنعت نفت ویژه تعمیرات اساسی از دیگر اقدامات انجام شده می باشد.


11
26
25
24
55
22
21
20
19
18
17
16


15
14
13
12
11
10

6
5
4
3
2
خبر
(شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹) ۱۱:۰۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید