جزییات خبر

برای اولین‌بار در کشور در پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی صورت گرفت:

ساخت دستگاه تب سنج با قابلیت تشخیص چهره و دستگاه اکسیژن‌ساژ با قابلیت ذخیره‌سازی

ساخت دستگاه تب سنج با قابلیت تشخیص چهره و دستگاه اکسیژن‌ساژ با قابلیت ذخیره‌سازی
(شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹) ۰۷:۵۰

مهندسان توانمند فاز 12 مجتمع گاز پارس جنوبی موفق به ساخت چند دستگاه اکسیژن ساز و تب سنج ویژه شدند.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ محمود محمدی، رئیس HSE و پدافند غیرعامل پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه تمهیدات خاصی در دو بخش داخلی و محیط پیرامونی پالایشگاه نهم در راستای مقابله با ویروس کرونا صورت گرفته است، گفت: شرایط فعلی باعث شد، تهدیدهای ایجاد شده را تبدیل به فرصت کنیم و چندین دستگاه را جهت مقابله و حفاظت در مقابل کرونا در فاز 12 بسازیم.


ساخت دستگاه تب سنج با قابلیت تشخیص چهره


وی افزود: ضمن اینکه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردیم، با توجه به محدودیت‌هایی در تأمین دستگاه‌های تب سنج و کنترلینگ مناسب در داخل کشور وجود دارد، تصمیم بر ساخت این دستگاهها با کیفیت بالا گرفتیم.

محمدی گفت: در همین راستا با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و تعدادی از همکاران توانمند پالایشگاه توانستیم در کمتر از دو روز، دستگاه تب سنج تمام اتوماتیک را برای اولین‌بار در ایران بسازیم که ضمن شناسایی چهره فرد میزان تب را نیز مشخص می‌کند و مطابق یک پروتکل اجازه ورود به پالایشگاه را می‌دهد.

ساخت تونل ضدعفونی خودرو

وی اظهار داشت: در زمینه ضدعفونی خودرو نیز همکاران توانستند، برای اولین‌بار تونل ضدعفونی خودرو را بسازند و آن را در ورودی پالایشگاه نصب کنند.

تولید دستگاه اکسیژن‌ساز با کیفیت

رئیس HSE و پدافند غیرعامل پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: موضوع بعدی برای ما به عنوان یک صنعت، چالش‌های محیط پیرامونی است که ارائه خدمات به هموطنان در شهرهای اطراف را نیز جزیی از وظایف خود می‌دانیم.

وی افزود: با توجه به نیاز به تب‌سنج‌ در شهرهای پیرامونی این دستگاه‌ها را در اختیار آن‌ها قرار دادیم و این کار کمک می‌کند میزان مواجه بیماری در محیط‌ پیرامونی نیز کمتر شود.
محمدی گفت: از طرفی با توجه به اینکه پیش‌بینی کردیم، ممکن است با افزایش تعداد بیماران و تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها نیاز به قرنطینه خانگی به وجود بیاید، دستگاه اکسیژن‌سازی ساختیم که از نمونه خارجی بسیار بهتر است.

به گفته محمدی، این دستگاه کمپرسوری بسیار قوی‌تر ازنمونه‌های مشابه دارد و از 3 فیلتر در آن استفاده می‌شود که توان فیلترها را بسیار بالاتر می‌برد.

همچنین برتری دیگر این دستگاه نسبت به نمونه مشابه خارجی این است که طوری طراحی شده که از مخازن ذخیره‌سازی در آن استفاده شده است و در حین اکسیژن‌دهی می‌تواند عملیات ذخیره‌سازی را در کپسول‌های 5 و 10 کیلویی انجام دهد.

محمدی در خصوص مزایای دیگر این دستگاه گفت: این دستگاه قابلیت ذخیره‌سازی نیرو را نیز داراست تا در صورت قطع برق بتواند روند اکسیژن‌دهی را ادامه دهد، همچنین کاملا قابل حمل بوده و در بیمارستان و منزل قابل استفاده است.

وی افزود: با این موارد که عنوان شد، این دستگاه از نمونه خارجی به مراتب بهتر است و قطعا کاهش قیمت قابل توجهی نیز خواهد داشت و صرفه اقتصادی قابل توجه ایجاد می‌کند.

محمدی گفت: در حال حاضر دانش فنی این دستگاه‌ها کاملا در اختیار پالایشگاه است و می‌توانیم برای تولید انبوه آن‌ها نیز اقدام کنیم.

تجهیز خودروهای شهرداری

رئیس HSE و پدافند غیرعامل پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: با توجه به اینکه خودروهای موجود در شهرداری و ایستگاه‌های آتش‌نشانی در شهرهای اطراف امکان پخش محلول‌های ضدعفونی را به صورت اتمایز نداشتند، به پالایشگاه آمدند و تجهیزی روی ماشین‌آلات نصب شده که بتوانند پاشش این محلول ضدعفونی را به صورت اتمایز انجام دهند.

به گفته محمدی، این اقدام باعث شده هم ضدعفونی بهتری انجام شود، هم میزان مصرف محلول ضدعفونی کننده به یک پنجم کاهش یابد که کمک بسیاری در انجام گندزدایی سطوح در شهرهای اطراف کرده است.

گفتنی است؛ این محلول ضدعفونی با ایجاد یک تغییر در فرآیند پالایشگاه انجام شده است و به صورت کاملا استاندارد صورت می‌گیرد. همچنین در سه نوبت، در زمان تولید، بارگیری و پس از بارگیری آزمایشگاه پالایشگاه از این محلول نمونه‌گیری می‌کند که استاندارد آن حفظ شود وبا پروتکل‌های بهداشتی همخوانی داشته باشد و با خیال راحت از آن استفاده شود.


خبر
(شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹) ۰۷:۵۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید