جزییات خبر

با تکیه بر توان داخلی و دانش بومی؛

ساخت کمپرسورهای پرسرعت هوای ابزار دقیق در مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت انجام شد

ساخت کمپرسورهای پرسرعت هوای ابزار دقیق در مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت انجام شد
(سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸) ۱۴:۳۸

با تکیه بر توان داخلی، فناوری، طراحی و ساخت کمپرسور‌های پرسرعت هوای ابزار دقیق در پالایشگاه‌ دوم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ حسین باغبان؛ سرپرست مدیریت پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی در ابتدا ضمن تبریک به مناسبت ایام خجسته ی دهه ی فجر گفت: متحصصان و کارکنان پرتلاش پالایشگاه دوم با تکیه بر توان و دانش بومی ساخت کمپرسور‌های پرسرعت هوای ابزار دقیق را با موفقیت راه اندازی نمودند.


وی در ادامه عنوان داشت: تامین هوای پایدار مورد نیاز جهت فعالیت ادوات ابزار دقیق و هوادهی به سایر بخشها، امری بسیار حیاتی در راستای فعالیت پالایشگاه های مجتمع پارس جنوبی است.

به گفته ی باغبان، برای این منظور از کمپرسورهای سانتریفیوژ چندمرحله ای سرعت بالا با تکنولوژی ساخت بسیار بالا استفاده می شود. وابستگی به بیگانه و تجربه چندین ساله تحریم‌های آزاردهنده از ناحیه سازنده خارجی، بومی سازی این فناوری را به امری ضروری تبدیل کرده است.

این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: بر همین اساس،بومی سازی دانش فنی طراحی و ساخت این تجهیزات طی قراردادی پژوهشی از سوی مجتمع گاز پارس جنوبی به شرکت دانش بنیان سپرده شد.

وی گفت: خوشبختانه در سایه سوابق و تجربیات اجرایی و علمی شرکت های دانش بنیان و همکاری و پشتیبانی همه جانبه متخصصین و مدیران مجتمع و پالایشگاه دوم پارس جنوبی در طی مدت اجرای پروژه،این مهم اکنون به ثمر نشسته و تجهیز مورد اشاره پس از نصب و راه‌اندازی به صورت موفق در سرویس قرار گرفته است.

باغبان در ادامه افزود: تجهیز مورد نظر با توان محرک ورودی 2/1 مگاوات و در سرعت دورانی 42000 مبادرت به انجام فشارسازی می¬نماید.

وی در ادامه عنوان کرد: ایمپلرهای مراحل مختلف این تجهیز سرعتهای فراصوت را تجربه کرده که ملزومات خاص طراحی آیرودینامیکی را می¬طلبد. از جمله سایر موارد بحرانی در خصوص طراحی و ساخت این تجهیز می¬توان به مواردی از قبیل سیستمهای خاص یاتاقانبندی، تامین متریال، طراحی و اجرای اتصالات ایمپلر به محور اصلی، بالانس دینامیکی، تست، نصب و راه اندازی تجهیز اشاره کرد.

سرپرست مدیریت پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: با توجه به اهمیت و دامنه وسیع کاربرد این کمپرسورها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و سایر حوزه‌های صنعتی کشور، به ثمر نشستن این پروژه موفقیت قابل توجهی برای فعالان این حوزه محسوب شده و نمادی بارز از خودکفایی صنعتی کشور با تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان و نگاه به داخل است که همواره مورد تاکید رهبری معظم انقلاب و دولت محترم جمهوری اسلامی ایران بوده است.

باغبان در پایان گفت: امید است نتایج این تجربه موفق که برای اولین مرتبه و در سطح بالایی از دانش تجهیزات دوار در کشور انجام شده است، الگویی برای تعمیق تکیه بر توانمندی‌های داخلی در رفع نیازمندی‌های فناورانه صنعتی کشور به کمک شرکت‌های دانش بنیان باشد.


خبر
(سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸) ۱۴:۳۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید