جزییات خبر

شب شعر «خمار صدشبه» عسلویه با همکاری انجمن ادبی مجتمع گار پارس جنوبی برگزار شد

انجمن ادبی مجتمع گاز پارس جنوبی، در راستای وظایف حوزه مسئولیت اجتماعی خود، طی برنامه مشترکی با روزنامه پیام عسلویه،کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان عسلویه و انجمن ادبی حافظ شهرستان عسلویه، یکصدمین نشست ادبی انجمن حافظ را با برگزاری شب شعری تحت عنوان «خمار صدشبه» در سالن آمفی‌تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عسلویه به جشن نشست.

این شب‌شعر – که نام خود را از یکی از اشعار خواجه شیراز (نخفته‌ام ز خیالی که می‌پزد دل من/ خمار صدشبه دارم، شرابخانه کجاست؟) وام گرفته‌بود- با استقبال کم‌نظیر مردم بومی و ساکن منطقه و نیز شاعران و ادب‌دوستان شهرستان‌های هم‌جوار مواجه گردید.

در آغاز برنامه، علی رضی، مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان عسلویه و دبیر انجمن ادبی حافظ، طی سخنان کوتاهی ضمن خوشآمدگویی به میهمانان و اساتید حاضر، با اشاره به این‌که این انجمن، فعالیت و نشست‌های هفتگی خود را ابتدا به صورت نامنظم از زمستان 1394 و با حضور تعدادی از شاعران ساکن منطقه در کتابخانه مرکزی خلیج فارس عسلویه آغاز کرد، اذعان داشت که اعضای انجمن پس از چند ماه و با انتقال محل برگزاری جلسات به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نخل تقی (واقع در میدان شهرداری نخل تقی، خیابان دکتر حسابی)، جلسات خود را - که شامل خوانش و شرح یکی از غزل‌های حافظ در هر نشست و نیز معرفی و مروری بر آثار و اشعار یکی از شاعران بزرگ معاصر بوده‌است – تاکنون به طور مستمر برگزار کرده و هم‌اینک که انجمن ادبی حافظ در چهارسالگی خود به‌سر می‌برد، شمارگان غزل‌های شرح‌شده حافظ در نشست‌های هفتگی به عدد 100 رسیده است.

وی همچنین با اعلام این خبر که همزمان با یکصدمین نشست، مجوز رسمی این انجمن در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران (زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز به ثبت رسمی رسیده‌است، شب‌شعر حاضر را بهانه‌ای برای گرامیداشت این موضوع در قالب برنامه‌ای عمومی دانست.

پس از سخنان رضی، کلیپ کوتاهی از تصاویر آرشیوی جلسات مختلف انجمن ادبی حافظ در قریب به چهار سال گذشته، همراه با دکلمه غزلی از حافظ با صدای احمد شاملو پخش شد که پس از پایان آن، احمد جمعه‌پور، دبیر انجمن ادبی پارس جنوبی و مجری برنامه، با اشاره به نمایش تصاویر تعدادی از اعضای سابق که به دلیل تغییر شرایط شغلی دیگر قادر به همراهی با انجمن نیستند، به طور مشخص یاد آقایان مهدی شیخیانی و اسفندیار فتحی، دو تن از شاعران مطرح استان، که در دوران اشتغالشان در این منطقه، در انجمن ادبی حافظ عسلویه نیز فعال بوده‌اند را گرامی داشت.

سپس علی هوشمند، سردبیر روزنامه پیام عسلویه - که حامی اصلی برگزاری این رویداد فرهنگی نیز بود - با ابراز خرسندی از فراهم‌آمدن چنین فضای فرهنگی و ادبی در شهر عسلویه، زحمات اعضای انجمن ادبی حافظ را در روشن نگاه‌داشتن چراغ شعر و ادبیات در این دیار شایسته تقدیر دانسته و با اشاره به پوشش خبری جلسات انجمن حافظ از سال گذشته در روزنامه پیام عسلویه، رسالت این رسانه را حمایت مادی و معنوی از برپایی کلیه رویدادهای فرهنگی در این شهرستان دانست.
در ادامه دکتر رضا معتمد، شاعر، حافظ‌پژوه و مدرس دانشگاه، به عنوان میهمان و سخنران ویژه مراسم به پشت تریبون رفته و دقایقی در موضوع «معناگریزی و معنامداری در شعر حافظ» برای حاضران به ایراد سخن پرداخت.

وی با مثال زدن از دیگر شاعر همشهری خواجه، یعنی سعدی شیرازی، به طرح این مسئله پرداخت که چه تفاوت ماهوی بین اشعار این دو قله‌ی شعر فارسی وجود دارد که شعر حافظ تا این حد به شرح و تفسیر نیازمند بوده و بسیاری از بزرگان بر آن شرح نوشته‌اند، اما در مورد سعدی با تمام ظرافت‌های ادبی که در کلامش – چه در نظم و چه در نثر - وجود دارد، این‌گونه نیست؟ ایشان سبک شخصی حافظ که مبتنی بر پارادوکس، طنز و ایهام است را در بروز این مسئله بی‌تأثیر ندانسته و اشاره‌کرد که این تناقض‌نمایی حتی باعث شده که ما هرگز قادر به یک قضاوت نهایی و قطعی درباره مذهب و مسلک عقیدتی حافظ نباشیم.

معتمد انسانیت را به عنوان مطلوب اصلی و جان‌مایه کلام حافظ معرفی کرد که شاعر بدون اشاره مستقیم به کیش و مذهب خاصی – علی‌رغم نام بردن مکرر از کتاب آسمانی مسلمانان- کمال مطلوب را ورای تمام آیین‌ها و مذاهب، در انسانیت می‌جوید. وی در پایان سخنرانی خود، آخرین غزل سروده‌ی خویش را نیز قرائت کرد که بسیار مورد توجه و تحسین حاضران واقع گردید.

سپس جمعه پور، با اشاره به ارسال دعوتنامه به دبیران انجمن‌های ادبی شهرستان‌های هم‌جوار برای شرکت در این شب شعر و استقبال اکثر قریب به اتفاق ایشان، اعلام کرد که علاوه بر تعدادی از شاعران بومی عسلویه، از هریک از انجمن‌های دعوت‌شده نیز یک نفر به نمایندگی به شعرخوانی خواهند پرداخت.

آقایان محمد آبگون، عبدالخضر عساکره، یوسف مظفری و خانم مریم علیزاده، شاعران بومی شهرستان عسلویه بودند که اشعاری را به زبان‌های فارسی و عربی برای حاضران قرائت کردند.

در این میان، یوسف مظفری به قرائت یکی از اشعار نزار قبانی، بزرگ‌شاعر جهان عرب با ترجمه‌ای از خود مبادرت ورزید. قرائت اشعار عربی توسط شاعران نام‌برده که برای نخستین بار در شب‌شعری در این سطح صورت می‌گرفت، بسیار مورد توجه شرکت‌کنندگان بومی و عرب‌زبان، و همچنین میهمانان برنامه قرار گرفت.

همچنین در این شب‌شعر آقایان محمد هوشمند از انجمن ادبی جم، مجید مؤذنی از انجمن ادبی بافه انارستان، قاسم درویشی از انجمن شعر و ادب دوراهک، احسان میرزایی و رحمان بشردوست از انجمن ادبی پارس جنوبی، سامان درویشی از انجمن ادبی ارمغان گله‌دار، و همچنین خانم‌ها سیده محبوبه بصری از انجمن شعر و ادب کنگان و معصومه علی‌پور از انجمن ادبی روشنای لامرد، به قرائت اشعار خود برای حاضران پرداختند.

استاد محمد غلامی، از شاعران پیش کسوت و بومی‌سرای دشتستانی نیز، میهمان سرزده‌ی این شب شعر بود که با اصرار و تشویق حاضران، یکی از غزل‌های زیبای خود را قرائت نمود.

در پایان مراسم نیز، صالح دروند، غزلسرای جوان و صاحب‌نام بوشهری به عنوان میهمان ویژه بخش شعرخوانی، حاضران را به چند عاشقانه‌ی زیبا از خود مهمان کرد.
آقایان و خانم‌ها بنافی، یاری، زارعی، فتحی، رمضانی، نظردنیوی، شهبازی و قربانی، از دیگر شاعران انجمن ادبی پارس جنوبی بودند که در این شب‌شعر از فرصت شعرخوانی خود به نفع میهمانان برنامه گذشتند.

استقبال فراتر از پیش‌بینی مردم بومی شهرستان عسلویه و نیز کارمندان و کارگران مجتمع گاز پارس جنوبی از این مراسم – که جناب آقای بری، مدیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیز در آن حضور داشت - و حفظ انضباط جلسه با وجود پرشدن سالن و مواجه‌شدن با کمبود جا تا پایان مراسم و دقت و سکوت حاضران در هنگام قرائت اشعار از نکات جالب این شب شعر بوده و همه دست‌اندرکاران را متقاعد ساخت که این شهرستان پتانسیل فرهنگی برگزاری چنین برنامه‌هایی را به خوبی داراست.

انجمن ادبی حافظ شهرستان عسلویه، نشست‌های هفتگی خود را همه‌هفته سه‌شنبه‌ها ساعت 19:30 الی 21، در مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، واقع در میدان شهرداری نخل تقی، خیابان ساحلی، خیابان دکتر حسابی، جنب دانشگاه علمی کاربردی برگزار شده و حضور در نشست‌های آن برای عموم آزاد است

(شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸) ۱۱:۱۴پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید