جزییات خبر

اقدامات و صرفه‌جویی فاز 12 در راستای اقتصاد مقاومتی؛

ساخت 2 هزار و 350 قطعه در کارگاه مرکزی پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی

با توجه به اقدامات و صرفه جویی فاز 12 در راستای اقتصاد مقاومتی، 2 هزار و 350 قطعه که تمامی این قطعات از استاندارد های روز دنیا برخوردار می باشند در کارگاه مرکزی پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی تا پایان سال گذشته ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ علیرضا حقوقی، رئیس بهره برداری پالایشگاه نهم گفت: در سال جاری برای ساخت و بازسازی قطعات صنعتی و تأمین قطعات یدکی از حداکثر توان تخصصی نیروهای داخلی خود پالایشگاه استفاده شده است.

به گفته وی؛ تولید برخی از این قطعات در انحصار شرکت‌های سازنده بود که به همت متخصصان خود پالایشگاه این انحصار شکسته شد.

حقوقی در ادامه به ذکر چند نمونه از این فعالیت‌ها پرداخت و گفت: یکی از شیرهای مربوط به پمپ آمین پالایشگاه نیاز به تعمیرات داشت و امکان تهیه آن نیز از خارج کشور فراهم نبود که همکاران کارگاه فاز 12 با تعمیر این شیر باعث صرفه جویی حدود 450 میلیون تومانی شدند.

به گفته حقوقی؛ متخصصان کارگاه فاز 12 همچنین موفق به ساخت دو مورد از tube bundle مبدل‌های واحد احیای MEG پالایشگاه نهم شدند، که ساخت هر کدام سبب صرفه جویی به‌میزان حدودی 700 میلیون تومان شده است.

وی در ادامه به توان بالای کارگاه فاز 12 اشاره کرد و اظهار داشت: ساخت دو اجکتور در یونیت 108 نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط کارگاه پالایشگاه نهم در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی است.

بر پایه این گزارش ساخت و تأمین قطعات تعدادی از آنالایزرها نیز با یک سوم هزینه توسط شرکت‌های ایرانی و با همکاری فاز 12 صورت گرفته است.

حقوقی با بیان اینکه بخش دیگری از این اقدامات مربوط به اقدامات صورت گرفته در خصوص ساخت قطعات یدکی تعدای از شیرها در واحد مرکاپتان‌زدایی است، گفت: این قطعات که برای تأمین آن از خارج کشور باید مبالغ زیادی هزینه می‌شد، هم‌اکنون توسط یک سازنده داخلی تأمین می‌شود.

به گفته وی، ساخت تنها یک نمونه از این قطعه برای یک ردیف گازی موجب یک میلیارد و چهار صد میلیون تومان صرفه جویی شده است.

گفتنی است، به طور کلی تا پایان سال گذشته در کارگاه پالایشگاه نهم، 2هزار و 350 قطعه ساخته شده که همگی از استاندارد های روز دنیا برخوردارند.

مجتمع گاز پارس جنوبی
(دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷) ۰۷:۵۵پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید