واقع در جنوب ایران با مرکزیت بندر بوشهر در ساحل خلیج فارس ، برخوردار از صنعت صیادى ، کشاورزى و نخل دارى و نیز نیروگاه هسته اى ، با اهمیتى راهبردى و اقتصادى است و مرکز انرژى ایران شناخته مى شود . جاذبه هاى گردشگرى و تاریخى ، نشان از پیشینه تمدنى و تاریخى استان داشته و معرف ظرفیتى بالقوه براى توسعه صنعت گردشگرى در این استان است.

از شهرستان هاى ده گانه استان بوشهر و در فاصله 300 کیلومترى از مرکز استان با مرز آبى 65 کیلومتر مى باشد . برخى مورخان متاخر این نام را با حرف الف در ابتدا - اسلو – آورده آن را نامى عیلامى به معناى آبگیر ،پناهگاه و لنگرگاه شناورهاى بادبانى دانسته اند . به تعبیرى دیگر چون داراى چشمه ها و آب هاى شیرین بوده وماده ساختار لفظى آن همان واژه عسل (شهد و شیرین ) بوده که با افزودن واو نسبت ، عسلویه نام نهاده اند .

دهکده اى بى نام و نشان دیروز که امروز یکى از بزرگترین مناطق تولید انرژى و نام آورترین شهر گازى جهان در جنوبى ترین نقطه ایران و قلب انرژى ایران است .

یکى از شرکت هاى فرعى شرکت ملى گاز ایران است که در سال 1377 تاسیس و عهده دار مسئولیت بهره بردارى از تاسیسات خشکى فاز هاى چند گانه میدان گازى پارس جنوبى گردید. تاسیساتى که طراحى و اجراى آنها را شرکت نفت و گاز پارس از شرکت هاى فرعى نفت ایران انجام داده است . این شرکت یک مدل و برند معتبر جهانى و الگوى دانش فنى در میان همه صنعت کشور است .

واقع در آب هاى سرزمینى ایران و قطر و مشترک بین دو کشور با وسعت 9700 کیلومترمربع و در عمق 3000 مترى زیر کف دریا ، عظیم ترین میدان گازى جهان است که با ساحل بندرعسلویه 105 کیلومتر فاصله دارد . گستره بخش ایرانى آن به مساحت 3700 کیلومترمربع و ذخیره آن 14 تریلیون مترمکعب گاز و 17 میلیارد بشکه میعانات گازى معادل 8% ذخائر گاز جهان و 50% ذخائر گاز کشور مى باشد . این میدان از نظر منابع مادى ، مهمترین و با ارزش ترین منبع اقتصا دى و ثروت و گنجینه عظیم و بى نظیر ملى است .
در سایت هاى 1 و 2 منطقه ویژه اقتصادى پارس یعنى عسلویه و کنگان وااقع و مشتمل بر 24 فاز گازى است که فازهاى 1 تا 10 و 15 تا 21 در سایت 1 (عسلویه) و فازهاى 11 تا 14 ، فاز 19 و فازهاى 22 تا 24 در سایت 2 (کنگان) قرار دارند . شرکت مجتمع گاز پارس جنوبى ، نگهدارى و بهره بردارى از تمامى آن ها را عهده دار خواهد بود .
*پاسخگویی به نیاز روزافزون مصرف گاز کشور
*جایگزین نمودن گاز طبیعی به جای نفت و فر آورد ه های آن و افزایش سهم گاز در سبد انرژی مصرف داخلی به منظور صرفه جوئی انرژی
*صادرات گاز ، میعانات گازی و گاز مایع ( LPG )
*ارائه میعانات گازی بعنوان خوراک و منبعی پایدار و ارزان به صنایع پتروشیمی
*تحویل اتان موجود در گاز منطقه که حدود 5/5 درصد بر آورد شده است به پتروشیمی برای تولید اتیلن و مشتقات آن

تعهد ما به اجراى ایمن و مطمئن ماموریت ها و درک عمیق کارکنان این شرکت از استاندارد هاى ایمنى ، بهداشت و محیط زیست ، موجب شده است تا به دستاوردهاى بسیار ارزشمندى نایل گردیم .
در سیستم مدیریت ایمنى و بهداشت و محیط زیست (HSE) ، عوامل نا ایمن محیط کار در فرم هاى خاص (Anomaly) ، گزارش مى شود و سپس اقدام لازم براى برطرف کردن خطر بالقوه انجام مى گیرد . تمام حوادث اعم از انسانى و مالى و الزامات زیست محیطى به صورت هفتگى و ماهیانه ، آنالیز و در یک نرم افزار کامپیوترى ثبت و به شکل نمودار براى مدیریت ارسال مى شود . ثبت و کنترل مواد زاید جامد و اندازه گیرى گازهاى آلاینده هواى محیط نیز از وظایف این سیستم است .

یکى از واحدهاى زیرمجموعه HSE (بهداشت ، ایمنى و محیط زیست) مى باشد که وظیفه حفظ و صیا نت از محیط زیست مجتمع را عهده دار است و در راستاى اهداف سازمانى مبادرت به اقدامات موثرى از جمله کا شت و احیاء جنگل حرا در سواحل دریا ، همچنین برنامه ریزى و اجراى بیش از 88 پروژه در راستاى پایش و کاهش آلاینده هاى هوا و اقدامات موثرى در جهت کاهش فلرینگ پالایشگاهها نموده است .

این مدیریت با استفاده از خدمات پیمانکاری و شرکتهای خصوصی انجام کلیه امور تعمیراتی، خدماتی و پشتیبانی پالایشگاه های 10 فاز را بر عهده دارد .
در این مدیریت با استفاده از سیستم جامع مکانیزه تعمیرات و نگهداری(CMMS) به بهترین شیوه ممکن اقدام به برنامه ریزی تعمیرات ، تعمیرات اساسی و ایجاد هماهنگی میان واحدهای کالا و تعمیرات نموده است.
اهداف سیستم:
*افزایش توانمندی
*بالابردن سطح بهره وری
*تسهیل برنامه ریزی تعمیرات
مشخصات سیستم:
استفاده از نرم افزارهای متناسب کامپیوتری و مدرن در جهت برنامه ریزی تعمیرات و کنترل تعمیرات.
قسمتهای سیستم:
1. واحد روشها (CAMS) – وظیفه کنترل سیستم و به روزرسانی سیستم مکانیزه و رفع موانع موجود در مسیر تسهیل برنامه ریزی تعمیرات.
2. واحد مهندسی – مسئول تعریف استانداردهای تعمیرات و کنترل مدارک تجهیزات و همچنین ارتباط با تهیه کنندگان تجهیزات جهت دریافت اطلاعات.
3. واحد برنامه ریزی – تهیه و کنترل برنامه های تعمیراتی ، ایجاد هماهنگی بین واحدهای مختلف تعمیراتی.

این شورا با هدف ایجاد زیرساخت های اقتصاد مقاومتی تشکیل و با تدوین نظام نامه و دستور العمل فرایند های خود کفایی وارد فاز اجرایی گردیده است .
اهم اهداف و فعالیت های خودکفایی:
1: ایجاد زیر ساخت های سازمانی ، منابع انسانی ،‌ تجهیزات و جذب سازندگان داخل کشور
2: بومی سازی دانش فنی تجهیزات و قطعات
تجهیزاتی که توسط این شورا بومی سازی و ساخته شده:
o ساخت کمپرسورهای رفت و برگشتی
o ساخت انواع کارت های الکترونیکی مربوط به واحدهای ابزار دقیق
o ساخت انواع قطعات ، تجهیزات مربوط به واحدهای برق
o ساخت انواع شیرهای پروانه ای
o ساخت پمپ های سرعت بالا (سانداین)
o یک سری از تجهیزات در فاز مطالعاتی می باشند .